Ile kalorii powinien spożywać sportowiec?

Niezależnie od tego, jakie sporty się uprawia – zawsze należy mieć dobrze zbilansowaną dietę. Nie można bowiem dopuścić do tego, że będziemy pozbawieni energii bądź osłabieni w trakcie treningu. Dobre zbilansowanie codziennej diety jest kluczowe dla każdej dyscypliny sportu. W zależności od wieku, płci, czy celu należy skonsultować, najlepiej z dietetykiem, ile musimy zjeść kalorii. Inne będą w końcu wytyczne dla osób trenujących 2 razy dziennie, a jeszcze inne dla tych, które trenują 5 razy w tygodniu. I do nich należy się bezwzględnie zastosować.

Dobrze dobrane produkty

W diecie sportowca na pierwszym miejscu liczy się to, jakiego rodzaju dobiera się produkty. Na przykład, dobrze będzie robić zakupy w sklepach ze zdrową żywnością, do jakich wlicza się guiltfree.pl, co da pewność, że wybieramy jedynie wysokiej jakości składniki odżywcze. Na tej witrynie znaleźć można na przykład smaczne przekąski, jakimi są zdrowe słodycze, bez dodatków konserwantów, tłuszczów oraz soli. Mimo to zaś posiadają one intensywny, smaczny smak. Warto je wybierać pomiędzy treningami, aby dodać sobie tak potrzebne energii. Są to słodycze, które nie zawierają kalorii, ponieważ w składzie posiadają wyłącznie naturalne składniki. Spożywanie takich słodyczy, najczęściej o smaku różnych owoców, przełoży się korzystnie na nasze zdrowie, wzmocni organizm oraz pomoże sportowcom odpowiednio zbilansować energię po zakończonym treningu.

Zapotrzebowanie energetyczne dla sportowców

Zapotrzebowanie energetyczne dla sportowców uzależnione jest chociażby od tego, jaką dyscyplinę sportową ktoś uprawia. Zdrowa dieta poprawia efektywność treningu i daje lepsze wyniki. Ustalenie normy na energię w sporcie zależy od: masy ciała, intensywności treningu, dyscypliny sportu, procesu wzrastania, a także od indywidualnych wahań w zapotrzebowaniu kalorycznym. Utrzymana musi być równowaga pomiędzy energią przyjmowaną, a wydatkowaną. Zapotrzebowanie kaloryczne dla różnych grup sportowych jest różne. W przybliżeniu wynosi 72 kcal na kilogram masy ciała. W sportach wysiłkowych jest większe. Procentowy udział składników w codziennej diecie w związku z zapotrzebowaniem energetycznym wynosi: 10 – 15% dla białek, 20 – 30% dla tłuszczów i 55 do 65% dla węglowodanów.