nagrobki granitowe

Z jakiego materiału nagrobki są najtrwalsze?

Nagrobek cmentarny to sposób na upamiętnienie osób zmarłych. Stawianie pomników i grobowców ma duże znaczenie symboliczne oraz estetyczne. Wybierając nagrobek cmentarny, należy zwrócić uwagę nie tylko do jego stylistykę i rozmiary, ale także na to, z jakiego materiału jest wykonany. Nagrobek powinien bowiem być bardzo trwały, aby dobrze prezentować się przez długie lata. Z jakich materiałów wykonuje się nagrobki i jaki wariant najlepiej wybrać? Poznaj zalety poszczególnych rodzajów kamienia i wybierz ten, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania względem trwałości i estetyki.

Naturalne kamienie sprawdzają się najlepiej

Większość nagrobków wykonywana jest obecnie z kamieni naturalnych. Płyty wykorzystywane do tworzenia tych konstrukcji najczęściej wykorzystywany jest marmur, granit lub piaskowiec. Każda z tych odmian kamienia naturalnego ma swoje cechy charakterystyczne. Różnią się one między sobą wyglądem, odpornością na warunki pogodowe oraz innymi właściwościami. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad tym, jaki efekt chce się uzyskać i dopasować do niego materiał, z którego wykonany będzie nagrobek. Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać, jest także cena. W zależności od tego, jaki materiał zostanie wybrany, cena za nagrobek może być wyższa lub niższa.

W Polsce największą popularnością cieszą się nagrobki granitowe. Ten materiał to nie tylko gwarancja wysokiej estetyki i ponadczasowej stylistyki nagrobka, ale także jego trwałości. Granit to surowiec, który odporny jest na wszelkiego rodzaju zarysowania oraz uszkodzenia płyty. Dodatkowo nie straszne mu ani bardzo niskie temperatury, ani mocne nasłonecznienie. Pod wpływem zmian temperatur, opadów, wilgoci i oddziaływania promieni UV nie traci on koloru ani nie matowieje. Piaskowiec jest nieco mniej trwałym materiałem, przez co jest zdecydowanie rzadziej wybierany. Z kolei marmur kojarzy się z luksusem, jednak w warunkach pogodowych panujących w Polsce nie sprawdza się on najlepiej. Jest to bowiem skała wapienna, która nie najlepiej znosi oddziaływanie mrozu i wilgoci. Z tego względu nagrobki marmurowe po kilku latach nadają się do wymiany, w przeciwieństwie do nagrobków granitowych.

Postaw na estetykę i jakość wykonania

Producenci nagrobków cmentarnych oferują bardzo szeroki wybór wysokiej jakości płyt nagrobkowych, które różnią się między kolorami oraz ogólną stylistyką. Bardzo rozbudowana oferta pozwala na wybór nagrobka, który spełni wszystkie oczekiwania. Najważniejszy przy podejmowaniu decyzji odnośnie tego, jak będzie wyglądać nagrobek, powinien być gust zamawiającego. Warto jednak wziąć także pod uwagę preferencje osoby zmarłej, dla której zamawiany jest nagrobek i na tej podstawie zdecydować się na konkretny kolor oraz dodatkowe zdobienia lub postawić na minimalizm.

Aby mieć pewność, że wybrany nagrobek będzie naprawdę elegancki i estetyczny, warto postawić na usługi sprawdzonego producenta. Da to gwarancję, że pomnik będzie nie tylko naprawdę dopracowany oraz zgodny z wytycznymi zamawiającego, ale także bardzo trwały. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nagrobki granitowe najczęściej są inwestycją na długie lata. Dlatego warto wybrać naprawdę dopracowany pomnik, który będzie piękny nie tylko na początku, ale nawet po wielu miesiącach oddziaływania na niego przez zmienne warunki atmosferyczne, w tym częste deszcze, intensywne słońce oraz mrozy.