Jaki strop wybrać?

Strop to nic innego jak pozioma przegroda, która ma na celu oddzielanie poszczególnych kondygnacji budynku. Spełnia bardzo ważną rolę – przenosi obciążenia.

Nietrudno, więc się domyślić, że jest to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. Na tym nie można i nie warto oszczędzać. Strop ma, bowiem wpływ na konstrukcję budynku, a co za tym idzie na bezpieczeństwo mieszkających tam osób. Stropy muszą być umieszczona nad piwnicą, parterem oraz kolejnymi piętrami budynku.

Główne funkcje stropu

Strop nie tylko przenosi obciążenia na poszczególne elementy pionowe takie jak ściany, słupy, ale również pełni ważną funkcję usztywniania konstrukcji budynku. Chodzi o to, aby zapewnić jego maksymalną żywotność i wytrzymałość. Dobrze dobrany strop to przede wszystkim odpowiednia bariera termiczna i akustyczna. Stanowi barierę dla ognia i utrudnia jego rozpowszechnianie się pomiędzy kondygnacjami.

Rodzaje stropów i zastosowanie

Strop gęstożebrowy jest najpopularniejszym rodzajem, jeśli chodzi o zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ, jak sama nazwa mówi, składa się z żeber rozstawionych, co 30 – 60 cm, przez co świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o rozpiętości nieprzekraczającej 8 metrów. Ma właściwości ognioodporne i doskonale usztywnia konstrukcję nośną budynku. W Polsce jest jednym z najpopularniejszych, toteż z łatwością można znaleźć go w atrakcyjnych cenach. Jego odmianą jest poważana w budownictwie Teriva. Jest to strop częściowo fabrykowany. Wyróżnia się wytrzymałością i szybkością montażu. Dzięki temu, że jest on po części już gotowy, położenie tego typu stropu zajmuje naprawdę niewiele czasu. Na jego zakup decydują się najczęściej osoby budujące domy jednorodzinne. Jego gęstość dopiera się do rozpiętości stropu. Jedyną wadą stropu gęsto-żebrowego jest fakt, że nie nadaje się bądź też mogą wystąpić trudności w montażu w przypadku pomieszczeń o skomplikowanym kształcie. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest wybrać strop typu filigran, który jest idealny dla nietypowych konstrukcji i równie prosty w montażu, co Teriva. Jest to, bowiem strop w całości fabrykowany. Strop żelbetonowy to dobre rozwiązanie dla pomieszczeń o rozpiętości poniżej 6 m. Największą zaletą tego stropu jest jego najlepszy stosunek grubości do nośności. Konstrukcja będzie wytrzymywała duże obciążenia bez konieczności wykonywania grubej warstwy stropu. Takie produkty posiadają uniwersalne zastosowanie. Może, więc również zastosować je, gdy posiadasz pomieszczenia o skomplikowanym kształcie.

Podejmowanie decyzji

To, jaki strop powinieneś wybrać zależy od projektu domu, wymagań projektowych, a także od indywidualnych oczekiwań. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto wziąć pod uwagę na charakter kondygnacji: jej rozpiętość, kształt, a także obciążenie. Warto również zwrócić się o pomoc czy poradę do firm, które produkują stropy, np. MD Budinvest. Wówczas specjaliści doradzą Ci, jaki strop powinieneś wybrać dla Twojego projektu domu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *