Jak wypocząć w ogrodzie jesienią?

Wielu z nas uwielbia przesiadywanie w ogrodzie w długie letnie wieczory. Jesienią również możemy odpocząć na zewnątrz, wystarczy, że odpowiednio zaplanujemy przestrzeń wokół naszego domu. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Nawierzchnia do odpoczynku w ogrodzie
To, w jaki sposób zaaranżujemy przestrzeń w ogrodzie, w dużej mierze zależy od nawierzchni na jakiej uda się rozmieścić kącik do wypoczynku. Najczęściej w jego otoczeniu znajdować się będzie trawa, jednak nie zawsze sprosta naszym wymaganiom. Zwłaszcza w tych miejscach, w których będziemy chcieli postawić stolik czy leżaki – na nierównej ziemi mogą się zapadać. Najlepiej sprawdzi się zatem nawierzchnia utwardzona. Popularnym sposobem na jej wykonanie jest beton, ale do ogrodu, wizualnie bardziej komponuje się pokrywa żwirowa lub drewniana. Z kolei za najbardziej trwałe i efektowne uważane są nawierzchnie kamienne.

Oświetlenie w ogrodzie
Na pewno wyjątkowego klimatu w ogrodzie dodadzą specjalne elementy oświetlenia. Na zewnątrz szczególnie pięknie wyglądać będą żeliwne lampy. Ogromną popularnością cieszą się także stylowe latarenki, do których – w zależności od wielkości – możemy włożyć dużą świeczkę lub mały wkład. Ich dodatkową zaletą jest poręczność, a zarazem łatwość przenoszenia z miejsca na miejsce. Dobrze sprawdzą się również lampy solarne, które naświetlają się w ciągu dnia pod wpływem światła słonecznego. Ich zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem, do tego są ekologiczne i na pewno doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Wyposażenie w ogrodzie
Pamiętajmy o dodatkach, które nie tylko ułatwią nam prace na zewnątrz, ale także będą jego ozdobą. Można do nich zaliczyć wszelkiego rodzaju narzędzia ogrodnicze, ale też akcesoria takie jak konewki czy taczki. Idąc na zakupy, za cel warto wybrać centrum ogrodnicze jako miejsce wielu inspiracji pomocnych w aranżacji ogrodu. W takim miejscu, dodatkowo możemy liczyć na fachowe porady. W jesiennym ogrodzie możemy również urządzić grilla, zwłaszcza jeśli mamy specjalny kominek. Jeśli go nie posiadamy – nic straconego, wydzielmy osobną przestrzeń na ognisko.

ogord-wypoczynek

Meble wypoczynkowe do ogrodu na jesień
Warto pomyśleć też o meblach wypoczynkowych w ogrodzie – stole, bujanej ławce, fotelu czy krzesłach. Na pewno musimy o nie odpowiednio zadbać przez zbliżającym się chłodem i zwiększoną wilgocią. Najbardziej wrażliwe meble, lepiej schować lub zabezpieczyć na zimę. Jeśli mamy meble ogrodowe odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne lub solidnie zaimpregnowane, z powodzeniem możemy na nich wypoczywać również jesienią. Pamiętajmy, że wówczas noce są chłodniejsze, a więc do pełni relaksu przyda się nam ciepły pled i kubek gorącej herbaty.

Oczko wodne w ogrodzie
Błogi wypoczynek w ogrodzie jeszcze bardziej uprzyjemni nam oczko wodne. Wszystko za sprawą jego ogólnej estetyki oraz wytwarzanego przez niego mikroklimatu. Woda uspokaja, obszar przy niej jest bardziej nawilżony, a więc lepiej się nam oddycha. Z kolei roślinom rośnie się o wiele lepiej. Podobnie jak o krzewy i kwiaty, również o oczko wodne powinniśmy właściwie zadbać przed nachodzącą zimą.

Pamiętajmy, że tylko od nas zależy, czy ogród stanie się przyjemną oazą i miejscem jesiennego wypoczynku. Warto więc dbać o niego o każdej porze roku, a z pewnością odwdzięczy się nam tym samym.

Zapisz