Jak wybierać fototapety?

Dekoracja fototapetami to fascynująca przygoda, ale jak dobrać fototapetę, aby być zadowolonym z efektu? W artykule przybliżymy nieco ten temat.

Aranżacja wnętrz w mieszkaniu to spory wydatek i dlatego wykonujemy ją minimum na kilka lat. Z tego samego powodu chcemy, aby efekt końcowy nas zadowolił. W przypadku zastosowania fototapet uzyskanie dobrego efektu wcale nie jest takie proste, dlatego zachęcamy do korzystania z usług projektantów wnętrz. Oprócz projektu mogą oni pokazać wizualizację, na której możemy przekonać się jak pokój będzie wyglądał w rzeczywistości, w tym także zobaczyć swoją fototapetę na ścianie. Fototapeta to bardzo duża dekoracja, może zdominować wnętrze, diametralnie zmienić jego wygląd, oby na lepszy.

kuchnia3_4569516

Nie korzystajmy z gotowych fototapet z marketów budowlanych, wybierzmy raczej fototapety na wymiar drukowane na zamówienie. Decydując się na taka fototapetę mamy pełna kontrole nad materiałem, wymiarami, motywem, czyli nad najważniejszymi cechami fototapety. Zamawianie fototapety na konkretne wymiary daje nam gwarancje, że wybrana grafika w całości znajdzie się na ścianie, a część drogiej dekoracji nie powędruje do kosza. Bardzo ważna zaleta fototapet drukowanych na zamówienie to ogromny wybór zdjęć. Można wybierać tematycznie albo dobrać fototapetę kolorystycznie do całości wystroju. Wybierając fototapetę w odcieniach szarości można stonować nieco wrażenie zbyt kolorowego wnętrza, bo taka fototapeta przyciąga wzrok i skupia uwagę na sobie. Zbyt monotonne, mdłe wnętrze ożywi kolorowa fototapeta, oczywiście umiar jest wskazany. Bardzo ciekawą funkcją jest kadrowanie zdjęć, które umożliwia wybranie najlepszego fragment do wydruku, w proporcjach wymiarowych określonych przez wymiary gotowej fototapety. Można wybrać najciekawsze fragmenty ze zdjęcia lub wykorzystać te opcję to takiego usytuowania najważniejszych elementów obrazu, aby nie były zasłanianie przez kanapę lub inne meble. Fototapeta to nie tylko dekoracja, może spełniać także inne funkcje. Przykład to fototapety 3d, które optycznie powiększają pomieszczenia labo fototapety dla dzieci, które mogą nie tylko bawić, ale edukować i wspomagać rozwój dziecka.

31434138

Ponieważ fototapetę stosujemy we wnętrzach, w których przebywają ludzie, to ważne są zastosowane materiały. Najlepszy jest syntetyczny papier powlekany lateksem, całkowicie nieszkodliwy, do takiej fototapety może być stosowany zwykły klej do tapet. Łatwiejsze w użyciu są fototapety ze wstępnie naniesionym klejem. Wystarczy je zamoczyć, klej się aktywuje i można nakładać na ścianę. Te fototapety maja jeszcze jedną zaletę, można je zdjąć ze ściany po namoczeniu gąbką. Do bardzo dużych powierzchni najlepsze będą fototapety na flizelinie pokrytej winylem, Do mieszkań raczej się ich nie stosuje. Wszystkie fototapety można laminować i wzmacniać w ten sposób ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i zalanie wodą. Laminowane fototapety nakleja się zazwyczaj w kuchni i w łazience oraz w korytarzu. Jeżeli nie są to ciasne pomieszczenia i fototapety nie są narażone na otarcia to laminowanie nie jest konieczne. Farby drukarskie to kolejny ważny materiał, najlepsza jest ekologiczna farba bezrozpuszczalnikowa. Do wnętrz lepiej nie stosować farb solwentowych.

25016150

Wybór fototapety to niełatwe zadanie, wymagające dużo wiedzy i doświadczenia. Zanim zaczniemy zakupy, warto rozejrzeć się w temacie i zobaczyć jak to zrobili inni. Fototapety spotkamy nie tylko w mieszkaniach, ale w restauracji, kawiarni, w spa, u fryzjera w biurze, dlatego nie będzie to trudne.