ubezpieczyć samochód

Jak ubezpieczyć samochód?

OC, AC, NNW, Assistance – każda z tych nazw oznacza ubezpieczenie komunikacyjne, które można, ale nie trzeba wykupić w całości. Warto jednak mieć świadomość, o co chodzi w każdej polisie. Każdy kierowca ma inne oczekiwania i potrzeby, dlatego trzeba znaleźć odpowiedni pakiet ubezpieczeń dla siebie. A w jaki sposób to zrobić? Jakie są sposoby na ubezpieczenie samochodu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule.

Kompleksowy pakiet OC/AC

Istnieją dwa podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne, z których jedno jest obowiązkowe – OC. Drugim jest auto-casco, czyli AC. Warto jednak rozszerzyć zakres ochrony o ubezpieczenia i warianty: NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) kierowcy i pasażerów oraz Assistance, który przeważnie jest częścią AC.

OC jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej i chroni kierowcę w przypadku doprowadzenia przez niego do zdarzenia drogowego, w którym powstaną szkody majątkowe lub osobowe. Zadaniem OC jest pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych lub naprawy samochodów w wypadku spowodowanym z winy kierowcy i jest ono obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, poruszających się po polskich drogach.

Polisa AC (auto-casco) jest z kolei opcjonalnym ubezpieczeniem pojazdu od zdarzeń losowych, m.in. wypadku, pożaru, powodzi czy kradzieży. Warto jednak wspomnieć, że AC zwróci się już po pierwszej stłuczce, ale jedynie w sytuacji, gdy samochód jest nowy, a jego wartość wysoka. W przeciwnym razie nie opłaca się wykupywać zestawu OC + AC, który na papierze chroni kierowcę kompleksowo.

Ubezpieczenie NNW i Assistance

Przedmiotem ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków lub śmierć ubezpieczonego w czasie podróży samochodem. Jest szczególnie ważne w przypadku, gdy kierowca jest jedynym zarabiającym członkiem rodziny, ponieważ w najbardziej skrajnej sytuacji – śmierci kierowcy w tragicznym wypadku – pozostali członkowie rodziny otrzymają stosowne odszkodowanie.

Ubezpieczenie Assistance jest z kolei przydatne w nagłych sytuacjach – gdy samochód zepsuje się w tzw. „szczerym polu”. Wystarczy jeden telefon i przyjadą specjaliści, którzy zajmą się problemem, a gdy usterka będzie poważniejsza – zaoferują auto zastępcze.

Online, telefonicznie lub bezpośrednio

Tak w skrócie przedstawia się oferta ubezpieczeń samochodowych. Teraz pytanie: gdzie najlepiej się w nie zaopatrzyć? Najszybszym sposobem jest zakup ubezpieczeń online za pomocą kalkulatora, znajdującego się na stronie internetowej danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Służy on do wpisania informacji zarówno o kierowcy, jak i samochodzie, wybrania rodzaju ubezpieczenia (OC lub OC + AC) i opcji dodatkowych (np. ubezpieczenie opon lub samochód zastępczy na czas naprawy). Polisę online można przeważnie opłacić za pomocą przelewu lub karty kredytowej, aczkolwiek może zdarzyć się, że w przypadku niektórych ubezpieczycieli potrzebny będzie kontakt z oddziałem.

Zakup ubezpieczenia odbywa się także przez rozmowę telefoniczną z konsultantem. W jej trakcie zainteresowany podaje informacje, niezbędne do wystawienia dokumentu, który następnie przesyłany jest pocztą pod wskazany adres.

Kierowca może również ubezpieczyć się bezpośrednio w oddziale ubezpieczyciela lub skorzystać z pomocy agenta, z którym można przedyskutować i przeanalizować oferty. Istnieje także możliwość ubezpieczenia samochodu w salonie samochodowym. Tego rodzaju usługi oferuje Auto Centrum Golemo – największy dealer samochodowy w Małopolsce, którego doradcy finansowi przedstawią najkorzystniejsze rozwiązanie, a wszelkie formalności wiązane z zawarciem umowy ubezpieczeniowej można zawrzeć na miejscu.