Jak strzyc psa?

Nieraz wydaje się nam, że strzyżenie psa związane jest z fanaberią właścicieli. Często jednak jest to związane nawet ze zdrowiem pupila.

Wiele osób sądzi, że strzyżenia wymagają tylko te psy, które biorą udział w różnorodnych wystawach czy konkursach. Jednak nie chodzi tutaj o wymyśle fryzury czy kolorowe kokardki. Strzyżenie jest tak samo normalnym procesem u psów, jak choćby czesanie sierści. O zwierzę należy dbać i właśnie strzyżenie również należy do jednych z niezbędnych elementów troski o naszego pupila.

Jak się do tego zabrać?

Pamiętać należy, że strzyżenie to delikatna czynność i wymaga przede wszystkim dużej wprawy. Przy tym należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Nieumiejętne posługiwanie się nożyczkami może sprawić, że nie tylko oszpecimy naszego psa, ale również możemy zrobić mu krzywdę. Warto pamiętać, że aby się do tego zabrać, trzeba posiadać umiejętności i wiedzę. Każda rasa wymaga, bowiem innego rodzaju cięcia. Niekiedy jest ono nawet zmienne w zależności od pory roku. Bez odpowiednich umiejętności nie jesteśmy w stanie prawidłowo przeprowadzić zabiegu. Do tego dochodzi jeszcze cierpliwość, w która koniecznie musimy się zaopatrzyć. Zwierzę należy nakłonić do współpracy. W przeciwnym wypadku będzie się kręciło, a jakiekolwiek krzyki tylko jeszcze bardziej go przestraszą i zniechęca. Dlatego jeśli czujesz, że nie znasz się na tym odpowiednio dobrze, zapisz się na kurs profesjonalnego strzyżenia bądź udaj się do profesjonalnego salonu urody przeznaczonego dla psów, np. Toris. Twoim pupilem zajmie się profesjonalista, która odpowiednio ostrzyże Twojego psa i nie narazi go na jakiekolwiek obrażenia.

Ogólne zasady

Jeśli mimo wszystko chcesz samodzielnie się zabrać do tego, zabiegu, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najlepiej jest przyzwyczaić psa do strzyżenia już od szczenięcia. Wówczas oszczędzimy mu dużo nerwów i stresu. Przed zabiegiem nie będzie przestraszony ani zdezorientowany. Wręcz przeciwnie – będzie to wówczas jeden z oczywistych zabiegów higieny, normalna rzecz, wykonywana regularnie. Wszystko to kwestia odpowiedniego podejścia i przyzwyczajenia psa do tego rodzaju czynności. Ważne jest również, aby nie strzyc psa, kiedy jest chory czy osłabiony. To dodatkowo spotęguje jego stres i złe samopoczucie. Przy takich zabiegach używaj specjalistycznych preparatów i narzędzi, przeznaczonych do tego celu. Tak samo ważne jest dbanie o higienę w trakcie strzyżenia. Nie chodzi tutaj oczywiście o zachowanie sterylnych warunków, jednak warto pamiętać o tym, aby miejsce, w którym strzyżemy pupila i narzędzia, których używamy były czyste.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *