Jak przerobić łazienkę?

Wszelkie nowinki techniczne związane z remontem, urządzaniem mieszkania lub budowaniem domu rodzą nie tylko pokusy wydania pieniędzy, lecz także dają pretekst do ułatwienia sobie życia codziennego oraz poprawienia jego estetyki. Szczególne pole do popisu w tym względzie daje łazienka, bowiem pewne do niedawna popularne metody jej zabudowy lub urządzenia wyraźnie stają się niemodne.

Dotyczy to zwłaszcza popularnych okładzin, takich jak typowa glazura lub terakota. Oczywiście nadal jest duży popyt na te materiały, ale mający bardziej zasobne kieszenie poszukują coraz częściej innych opcji, choćby sztucznego kamienia, kamieni naturalnych lub dobrego drewna. Coraz bardziej popularnym materiałem wykorzystywanym w łazienkach jest żywica epoksydowa, a nawet szkło. Mamy też do czynienia z rewolucją w oświetlaniu łazienek.

Od czego zacząć?

Bez względu na to czy jest to łazienka we własnym wolnostojącym domu, czy łazienka w bloku, w każdym wypadku najlepiej zacząć od całkowitego pozbycia się starych urządzeń i zbicia wszelkich tynków. Musimy też mieć wizję urządzenia takiego wnętrza, choćby po to, by opracować dokładny kosztorys.

W projekcie należy dokładnie przemyśleć instalacje, czyli wodno-ściekową i elektryczną. Tu warto jest mieć na uwadze fakt, że rury metalowe również w dużej mierze straciły już rację bytu. To samo dotyczy kratek ściekowych lub wentylacyjnych.

Dobrze jest zaplanować odpowiednie ogrzewanie łazienki i zastosować na przykład podłogowe, choćby przy pomocy mat elektrycznych. Pamiętajmy o tym, że w łazience najlepiej sprawdza się światło rozproszone i tu dobrym wyjściem może być sufit podwieszany. Rozproszenie światła mogą dać płaskie panele zakrywające kinkiety. Jednym z atrakcyjnych sposobów oświetlenia łazienki mogą być taśmy ledowe.

Jeśli remontujemy łazienkę w domu wolnostojącym, która zwykle jest większa, możemy zaplanować miejsce na meble, wszak łazienka to nie tylko miejsce do szybkiej higieny osobistej, lecz także do relaksacji i kontemplacji.

Natomiast planując podstawowe i niezbędne urządzenia należy brać pod uwagę przynajmniej minimalne odległości pomiędzy nimi, a informacje o tym bez trudu można znaleźć w sieci. Nie zapomnijmy również o niezbędnych organizerach (choćby na kosmetyki, przybory toaletowe, ręczniki i brudną bieliznę) i zaplanujmy miejsce dla nich.

Dodatki estetyczne

Wróciła do łask fototapeta, dzięki której możemy skutecznie dodać przestrzennego oddechu małej łazience. Coraz bardziej popularne stają się również mozaiki ceramiczne. Jako obrazy można wykorzystać panele zakrywające ścienny grzejnik lub kinkiety. Oświetlenie nie musi padać z góry, może na przykład wydobywać się z podświetlanej podłogi.

To tylko nieliczne przykłady ogromnych możliwości jakie się przed nami otwierają, gdy podejmujemy decyzję o zmianie wystroju swojej łazienki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *