Jak powstawały kosmetyki ?

Kosmetyki są z nami już od niemal 7 000 lat i choć zmieniły się sposoby upiększania oraz tworzenia samych kosmetyków to nadal idea korzystania z nich jest podobna i kosmetyki są dostępne niemal w każdym społeczeństwie na ziemi. Uważa się, że kosmetyka ciała była jedną z najwcześniejszych form rytualnych w ludzkiej kulturze. Dowodem na to jest wykorzystanie czerwonych pigmentów mineralnych w formie najprawdopodobniej kredki związane z pojawieniem się Homo sapiens w Afryce.

Kosmetyki w historii

Dowody archeologiczne którymi dysponujemy dotyczące kosmetyków pochodzą najprawdopodobniej ze starożytnego Egiptu i Grecji. Według tych źródeł wiemy że w starożytnym Egipcie stosowano olej rycynowy jako balsam ochronny oraz wosk pszczeli jako kremy do skóry. Rzymianie korzystali z oliwy z oliwek oraz wody różanej. Stary Testament w księdze Królów nie do końca opisuje co dokładnie zostało wykorzystane do malowania powiek, jednak wspomina o tym jak Jezebel żona Achaba malowała swoje powieki już w 842 roku przed naszą erą. Biblijna Księga Estery również opisuje różne zabiegi kosmetyczne. Choć w tych odległych czasach dostęp do kosmetyków był mocno ograniczony ludzie w jakiś sposób sobie radzili z kosmetykami. Dziś dobra hurtownia kosmetyczna jest w stanie zaoferować nam każdy kosmetyk do pielęgnacji ciała.

Stosowane kosmetyki w starożytnym Egipcie są bardzo dobrze udokumentowane. Starożytni Egipcjanie jako prekursorowie kosmetyków stosowali wiele różnych naturalnych składników do swoich kosmetycznych zabiegów. Dość popularny był khol – który ma swoje korzenie właśnie w północnej Afryce. Kremy przeciw zmarszczkom z których korzystali zazwyczaj były sporządzane z takich składników jak guma kadzidłowa i świeża moringa roślina znana nam powszechnie jako drzewo chrzanowe. Na wszelkiego rodzaju blizny czy rozstępów starożytni Egipcjanie używali maści sporządzonej z czerwonej ochry, khola oraz soku jaworowego. Znali oni również coś co dziś znamy jako powszechny krem do opalania – tworzyli własne balsamy do opalania na bazie wosku pszczelego oraz żywicy.

Kosmetyki na Bliskim Wschodzie

W całej Persji – dzisiejszym Iranie – bardzo popularnym produktem kosmetycznym wykorzystywanym przez w Imperium Perskim był puder – znany jako kohl – również stosowany w starożytnym Egipcie. Był on używany jako swego rodzaju tusz do rzęs i jako podkreślenie oczu eyeliner. Gdy Persowie przeszli na islam na niektórych obszarach kosmetyki były ograniczone do używanie tylko wtedy gdy chciano ukryć wygląd oraz wywołać niekontrolowane pożądania. Prawo islamskie zakazuje noszenia kosmetyków których skład szkodzi ciału.
W X wieku Abu al-Qasim al-Zahrawi napisał 24 tomową encyklopedię medyczną Al-Tasrif, który uważał kosmetyki za dziedzinę medycyny. Nazywał ją „Medycyną Piękna”. Opisane w niej pałeczki perfumowane zwijane i prasowane w specjalnych formach to być może najwcześniejsze odpowiedniki współczesnych szminek i dezodorantów stałych.

Kosmetyki w Chinach

Chińczycy jako jedni z pierwszych na świecie zapoczątkowali manicure. To właśnie oni zaczęli barwić paznokcie gumą arabską, żelatyną, woskiem pszczelim i białkiem. Już około 3000 r. p.n.e. Używane przez nich kolory paznokci reprezentowały klasę społeczną. Królewskie dynastie nosiły kolory złote i srebrne lub w późniejszym czasie czarne albo czerwone. Niższe klasy społeczne miały absolutny zakaz malowania paznokci – za co w tamtych czasach w Chinach groziła kara śmierci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *