Inwestycje długo czy krótkoterminowe?

Lokata bankowa są najchętniej wybieranym produktem banku, który służy pomnażaniu zgromadzonego kapitału. Wyniki sondażu tylko to dokumentują – aż 28% osób deklaruje chęć założenia lokaty, jeśli miałyby one oszczędzać na przyszłość. No właśnie, ale czy korzystne lokaty to tylko te długoterminowe? Jeśli tak, to dlaczego najczęściej korzystamy z tych, których umowa przewiduje krótki czas inwestycji? Poznajcie szczegóły dotyczące terminowości lokat.

Zalety lokat bankowych

Bez względu na to, jaką lokatę bankową wybierze inwestor, zawsze ma szansę na zysk bez ryzyka utraty kapitału. Lokata jest pożyczką środków pieniężnych dla banku, który w zamian oferuje korzystne oprocentowanie. To właśnie odsetki są zarobkiem inwestora.

Lokaty dają gwarancję zysku, ale są też niezwykle wygodne. Większość banków oferuje zakładanie lokat przez internet. Inwestujący nie musi posiadać większej wiedzy w zakresie mechanizmu działania lokaty. Nie musi nic robić, a odsetki są automatycznie odkładane na jego koncie.

Warto też pamiętać, że otwieranie lokaty to sposób na pomnażanie oszczędności dla każdego. Dostępne są te, które można założyć przy minimalnym wkładzie już od 500 złotych.

Lokaty krótkoterminowe

 

To najczęściej wybierany typ lokat. Polacy najchętniej „zamrażają” swoje pieniądze na 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy albo maksymalnie rok. Zadziwiający jest fakt, że znacznie mniejszą popularnością cieszą się lokaty długoterminowe, chociaż to one gwarantują wyższy zysk.

Najważniejsze jest oprocentowanie i w przypadku lokat z krótkim terminem jest ono zazwyczaj niższe. Jest to jednak dobra opcja dla osób, które zdają sobie sprawę, że już niedługo będą potrzebować pieniędzy. Inwestując w długim terminie, mogliby doprowadzić do zachwiania swojej stabilnej sytuacji finansowej. Lokata krótkoterminowa jest też świetnym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów albo dla tych, którzy wolą inwestować swoje oszczędności przy wykorzystaniu różnych instrumentów.

Lokaty długoterminowe

Lokata w długim terminie to inwestycja dla osób, których celem generowania zysków jest zapewnienie sobie środków finansowych w przyszłości. To dobra opcja dla rodziców, którzy odkładają na start w dorosłość swoich dzieci albo chcą zbierać na godną emeryturę.

Lokaty długoterminowe są najczęściej lepiej oprocentowane, ale inwestujący musi mieć świadomość „zamrażania” pieniędzy na długi czas, co najmniej na kilka lat. Wyciągnięcie środków wcześniej wiąże się przeważnie z utratą nagromadzonych odsetek.

Która lokata jest lepsza?

Nie można wskazać konkretnej lokaty. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości osób lokujących swoje środki. Musimy mieć też na uwadze zmiany na rynku finansowym – wystarczy zobaczyć rankingi lokat, by przekonać się, że niemal w każdym miesiącu warunki ich zakładania ulegają zmianie.

Ważny jest cel oszczędzania, oprocentowanie, czas trwania umowy z bankiem, wartość zainwestowanych środków, ale też inne czynniki. Banki coraz częściej oferują lokaty z dodatkowymi bonusami. Można wybrać takie, które automatycznie się odnawiają albo te, do których można dokładać kolejne oszczędności, by generować jeszcze większy zysk. Są i takie, w przypadku których część pieniędzy trafia do funduszy inwestycyjnych.