Nanoimpregnat

Impregnacja szkła – zalety stosowania powłok hydrofobowych

Szkło to nieodłączny element architektury, który z racji swej przezroczystości i porowatej, podatnej na zabrudzenia struktury, wymaga dokładnego i częstego czyszczenia. Do tej pory nienaganny wygląd szkła zapewniało jedynie ich czasochłonne mycie. Jednak takie żmudne sprzątanie, którego efekt utrzymuje się jedynie przez krótki okres czasu, nie chroni szkła przed ponownym zanieczyszczeniem i szkodliwym wpływem osiadających zabrudzeń. Nawet pozornie czyste okna mogą bowiem podlegać szkodliwemu i nieodwracalnemu zjawisku korozji, czyli modyfikacji właściwości fizykochemicznych szkła, co bezpośrednio odbija się na jego przezroczystości i funkcjonalności.

Impregnacja szkła – hydrofobowa ochrona

Tym, co zapewni czyste okna na długi czas, jest nie tylko czyszczenie, ale przede wszystkim – impregnacja szkła. Nowoczesna impregnacja szkła czerpie z osiągnięć nanotechnologii – oddziaływanie na strukturę szkła na poziomie atomów to najlepsze z możliwych zabezpieczenie szkła. Impregnat do szkła penetruje głęboko w pory szkła, skutecznie zapobiegając wnikaniu wszelkich zanieczyszczeń i powstawaniu osadów czy efektu matowienia szkła. Ponadto impregnaty tego typu wytwarzają bardzo silne napięcie powierzchniowe, co w praktyce oznacza efekt „perlenia” i „samo oczyszczenia” się szkła. Zaimpregnowana powierzchnia szklana nie przyjmuje żadnych zanieczyszczeń stałych, ciekłych czy gazowych, zaś woda przybiera postać perełek i samoczynnie usuwana jest pod wpływem grawitacji. Bardzo silne napięcie powierzchniowe i odpychanie cząsteczek wody powoduje, że szyby okienne czy elewacje szklane są przejrzyste nawet podczas intensywnych opadów śniegu czy deszczu. Nanoimpregnat do szkła odporny jest na ścieranie, promieniowanie UV, temperaturę, wilgoć i chemikalia, wykazują znaczną stabilność względem działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Impregnat do szkła można kupić np. w sklepie internetowym HadwaoNet.

Zalety impregnatów do szkła

Nanotechnologia to nie tylko porządek, ale także bezpieczeństwo i zdrowie – wzbogacenie impregnatu nanocząstkami srebra hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii, grzybów i pleśni. To czystość, połysk, przejrzystość i wydłużona żywotność szkła bez inwestowania czasu i środków finansowych na sprzątanie. Oszczędności wynikają ponadto z wydłużenia żywotności szkła. Ochrona szkła przed wilgocią i zanieczyszczeniami oznacza ograniczenie matowienia szkła i powstawania rys na jego powierzchni – dzięki temu powierzchnie szklane posłużą nam przez wiele lat.

Trudno o skuteczniejszy i prostszy sposób na zachowanie nienagannego wyglądu szkła i utrzymanie w domu porządku, niż zastosowanie impregnatu do szkła. Hydrofobizacja powierzchni znajduje dziś coraz więcej zastosowań i ułatwia nam codzienne życie – warto skorzystać z tego rozwiązania dostarczanego przez nanotechnologię i zaufać nowoczesnym metodom ochrony powierzchni.