Hydraulik – charakterystyka zawodu

Hydraulik to wysoce ceniony zawód i konkretny fach pozwalający na znalezienie dobrej posady, a nawet umożliwiający biznesową niezależność i otwarcie własnej działalności gospodarczej. Podstawowy zakres obowiązków tego typu fachowców sprowadza się do montażu i napraw instalacji hydraulicznych – wodociągowej, kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Ponadto hydraulik jest również osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie regularnych przeglądów rur doprowadzających m.in. wodę do budynków.

Hydraulik to wysoce ceniony zawód i konkretny fach pozwalający na znalezienie dobrej posady, a nawet umożliwiający biznesową niezależność i otwarcie własnej działalności gospodarczej. Podstawowy zakres obowiązków tego typu fachowców sprowadza się do montażu i napraw instalacji hydraulicznych – wodociągowej, kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Ponadto hydraulik jest również osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie regularnych przeglądów rur doprowadzających m.in. wodę do budynków.

Prócz usuwania doraźnych awarii, hydraulik zajmuje się naprawami planowanymi oraz modernizacją sieci instalacji wodnej, czyli układaniem, spawaniem i uszczelnianiem rur, montażem specjalistycznych urządzeń do pomiaru ciśnienia ilości przepływu wody, gazu, ropy. Wszystkie naprawy opierają się na umiejętności poprawnego odczytywania rysunków technicznych.

Praca i zarobki

Wykwalifikowani hydraulicy raczej nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Nie licząc zatrudnienia na etacie, mają możliwość prowadzenia własnej ukierunkowanej działalności, świadcząc usługi klientom zarówno indywidualnym jak i biznesowym.

Co więcej hydraulicy bez problemu znajdowali zatrudnienie w krajach Europy Zachodniej, gdzie fachowcy byli bardzo doceniani. Z biegiem lat, wiele się w tej kwestii nie zmieniło, z tym, że dzisiaj jednym z głównych warunków podjęcia pracy poza granicami kraju jest znanie, przynajmniej w stopniu komunikatywnym języka jakim posługują się mieszkańcy danego kraju.

Z kolei wysokość wynagrodzenia hydraulika zależna jest przede wszystkim od rodzaju firmy, w jakiej zatrudnienie podejmuje fachowiec oraz miejsca, w którym znajduje się siedziba. Wiadomym jest, że na większe zarobki mogą liczyć specjaliści świadczący usługi na terenie większych miast, gdzie łatwiej o dużą ilość klientów.

Według ostatnich obliczeń wynagrodzenie hydraulików waha się między 2000 – 4000zł. Oczywiście, zdarzają się pensje niższe od podanego dolnego próg, ale zazwyczaj są to osoby bez doświadczenia i wystarczającej wiedzy by pracować samodzielnie. Co za tym idzie, najwyższe wynagrodzenie otrzymują ci hydraulicy, którzy do świadczenia usług i wykonywania powierzonych im zadań nie potrzebują wsparcia osób trzecich oraz ci, którzy decydują się na pracę w wymiarze własnej działalności gospodarczej.

Predyspozycje, warunki pracy, zdobycie kwalifikacji

osoby zainteresowane w przyszłości wykonywaniem zawodu hydraulika powinny przede wszystkim skupić się na skończeniu szkoły zawodowej o profilu technicznym z naciskiem na hydraulikę, lub technikum. Ponadto na rynku aktualnie działa wiele firm, które organizują specjalistyczne kursy dla przyszłych fachowców i to nie tylko w dziedzinie związanej z hydrauliką. Podczas nauki w szkole, czy odbywając kursy, przyszli kandydaci do zawodu mają okazję posiąść niezbędną wiedzę teoretyczną, która przyda im się w przyszłości, jednak najważniejszym elementem edukacji jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia, czyli staż pod okiem wykwalifikowanego hydraulika lub praca w grupie. Bez nabycia fachowej wiedzy praktycznej i obeznania w zawodzie, tak naprawdę nie ma szans na zdobycie jakiejkolwiek posady.

Zawód hydraulika jest przeznaczony głównie dla tych, których interesuje posiadanie konkretnego fachu w ręku. Z pewnością przyda się tutaj umiejętność logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów, ponieważ hydraulik powinien przede wszystkim potrafić przewidzieć skutki swoich działań i zawsze planować wykonywane przez niego czynności. Co więcej jest to praca idealna dla osób nie mają problemu z dostosowania się do harmonogramu i potrafią działać według ściśle określonych procedur. Dyspozycyjność, dobrze rozwinięty zmysł równowagi, refleks, brak lęku wysokości, czy klaustrofobii, spostrzegawczość oraz umiejętność działania w stresie i pod presją czasu, to tylko nieliczne z umiejętności, jakimi powinien się wykazać przyszły kandydat do zawodu hydraulika.

Na co dzień hydraulik obcuje również z innymi ludźmi, chociażby z klientami, więc komunikatywność, cierpliwość, zdolność do słuchania i doradzenia są jak najbardziej wskazane. Nie można również zapomnieć o tym, że specjalistom, którzy obejmują tak odpowiedzialne funkcje i świadczą usługi niekiedy mające wpływ na zdrowie i życie innych, stawiane są wysokie wymagania w kwestii zdrowia. Sprawnie działający układ oddechowy, zdrowe serce, dobry wzrok, węch i słuch oraz brak zaburzeń manualno-ruchowych to jedne z najważniejszych warunków, jakie muszą spełniać hydraulicy, by nie wystąpiły przeciwwskazania do wykonywania zawodu.

Autor artykułu
Firma hydrauliczna dostępna pod adresem profesjonalnyhydraulik.pl specjalizuje się w szeroko pojętych usługach hydraulicznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *