Hotelowe trzy gwiazdki – co oznaczają?

Wybierając hotel, kierujemy się opinią znajomych, opiniami w Internecie czy też wracamy tam, gdzie już raz nam się podobało. Tym, na co powinniśmy zwracać jednak szczególna uwagę, jest ilość gwiazdek, którą posiada dany hotel. Zasady ich przyznawania są różne, w zależności od danego kraju. W Polsce, wymagania dotyczące konkretnej liczby gwiazdek określa rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku. Hotelowe trzy gwiazdki czyli co?

Ilość gwiazdek określa nam nie tylko standard hotelowych pokojów, lecz także kwestie techniczne, związane z instalacjami oraz urządzeniami na terenie obiektu. Standaryzują powierzchnię pokoi, a nawet takie kwestie jak dostępność w hotelu poszczególnych usług. Aby hotel uzyskał trzy gwiazdki, musi posiadać hotelową restaurację i możliwość zamówienia prania. Co jeszcze?

Wyposażenie pokoju

Hotele trzygwiazdkowe, tak jak na przykład Hotel Sleep, to hotele o podwyższonym standardzie. W związku z tym muszą posiadać podstawowe wyposażenie w postaci łóżka jedno lub dwuosobowego, szafy lub wnęki garderobianej, stolika lub szafki nocnej oraz biurka lub stołu. W pokoju ponadto powinny znaleźć się krzesła, lustro, wieszak ścienny na wierzchnią odzież, lampa nocna, lampka do pracy, oświetlenie górne i łatwo dostępne gniazdko elektryczne przy miejscu do pracy.

Dodatkowe wyposażanie pokoju w hotelu trzygwiazdkowym to:

  • wykładzina
  • zasłony, żaluzje lub rolety
  • szklanki lub inne naczynia do picia
  • woda butelkowana
  • radio
  • telewizor
  • telefon
  • hotelowe materiały piśmiennicze
  • zestaw do czyszczenia odzieży

Wyposażenie hotelu

Ilość gwiazdek świadczyć będzie nie tylko o wyposażeniu pokoi, lecz również samego hotelu. Hotelowe trzy gwiazdki zatem oznaczać będą oświetlenie budynku z zewnątrz oraz osobne wejście dla gości, nad którym powinna być zamontowana osłona, chroniąca przed deszczem. Wejście może także znajdować się we wnęce. Przed nim powinno znajdować się miejsce postojowe na czas przyjazdu i odjazdu gości.

Wentylacja, wymagana w pokojach to wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna; w części ogólnodostępnej mechaniczna. Wybierając hotel trzygwiazdkowy mamy gwarancję dostępu do telefonu, znajdującego się w recepcji przez całą dobę, podobnie jak do telewizji w części wspólnej.

Obsługa

System nadawania hotelowych gwiazdek standaryzuje także poziom obsługi hotelu. W hotelach trzygwiazdkowych zatem wśród dodatkowych usług znajduje się budzenie, przechowywanie bagażu, pieniędzy oraz wartościowych przedmiotów, podawanie śniadań, codziennie lub na życzenie gościa sprzątanie pokoju. Przez całą dobę będziemy mogli zakupić ciepłe napoje, a room service czynny będzie co najmniej przez 18 godzin na dobę.

Hotel trzygwiazdkowy to najszerzej polecany typ hotelu. W rozsądnej cenie bowiem otrzymujemy wysoki standard usług i komfortowy wypoczynek, a także takie udogodnienia, jak usługi prania, prasowania, czyszczenia bielizny i odzieży czy możliwość korzystania z baru kawowego.