Historia dźwigów

Historia ludzkości to w dużej mierze historia maszyn i wynalazków, które wpływały na życie człowieka, czyniąc je łatwiejszym. Powstawały one od najdawniejszych czasów i stawały się stopniowo coraz bardziej zaawansowane. Jednym z nich – który odegrał niebagatelną rolę w dziejach – jest używany po dziś dzień dźwig. W jaki sposób powstał i rozwijał się?

Jest potrzeba, jest rozwiązanie

Nie bez powodu mówi się, że „potrzeba jest matką wynalazku”. Także i dźwig – a raczej jego pradawne pierwowzory – powstał w odpowiedzi na chęć człowieka do wznoszenia wielkich, monumentalnych i trwałych budowli. Skoro miały być one wytrzymałe (w zamierzeniu niezniszczalne, a zachowane piramidy świadczą, że w pewien sposób marzenie to się ziściło), konieczne było ich wznoszenie z twardego budulca, jakim są duże, kamienne lub marmurowe bloki. Wiadomo jednak, że do lekkich nie należały one – wówczas zrodziła się potrzeba ich prostszego transportu w pionie i poziomie. Choć w starożytnym Egipcie ciężar budowy świątyń i grobowców spoczywał głównie na barkach niewolników, którzy w przeważającej większości ciągnęli skalne bloki, wówczas już znano pierwsze, jeszcze prymitywne, ale już działające na podobnej zasadzie co dziś urządzenia dźwignicowe. Zastosowano je – jak twierdzi Herodot – do budowy piramid ok. 2690 roku p.n.e.

Szybki rozwój dźwigów

Inne starożytne kultury także znały już dźwigi – i to w znacznie ulepszonej wersji. Na przykład w domach bogatych Rzymian były wręcz powszechne – tak w wersji towarowej, jak i osobowej. Jako że były to (i są nadal) maszyny o bardzo praktycznym i dosyć powszechnym zastosowaniu, dbano stale o ich udoskonalanie. Najważniejsze przełomy następowały w latach 1672 (budowa napędzanego ręcznie przy pomocy liny i wielokrążka dźwigu przez jednego z mieszkańców Jeny), 1830 (zastosowanie maszyny parowej do napędzania dźwigu osobowego), 1880 (pierwszy dźwig o napędzie elektrycznym), 1886 (zastosowanie do napędzania prądu stałego) i 1898 (zastosowanie prądu zmiennego). Później stale udoskonalano tamte rozwiązania i – choć początkowo były bardzo drogie – zaczęły się w końcu rozpowszechniać.

Potrzebne niemal wszędzie

Bez dźwigów nie udałoby się zbudować wielu współczesnych budynków – byłoby to bardzo problematyczne. Są teraz stale i powszechnie używane, jako maszyny przydatne i wytrzymałe. Jak każda maszyna jednak ulegają czasem zepsuciu – w takim wypadku warto zgłosić się do serwisu zajmującego się naprawą dźwigów oraz żuawi, czyli firmy Elektrowit. Kontakt do niej z łatwością można znaleźć na internecie na stronie http://www.elektrowit.pl/.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *