gwoździe budowlane

Gwoździe budowlane – podstawowe rodzaje i zastosowanie

Gwoździe znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w pracach budowlanych, jak i wykończeniowych. Do najczęściej wykorzystywanych należą gwoździe budowlane, które mogą różnić się od siebie kształtem i właściwościami. Co warto wiedzieć o gwoździach i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

W ofercie popularnych sklepów budowlanych możesz znaleźć dziesiątki rodzajów gwoździ. Począwszy od akcesoriów stolarskich, bednarskich i szewskich, przez modele do mocowania okuć, po gwoździe budowlane, które są wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Do czego konkretnie możesz ich użyć?

Na co zwrócić uwagę wybierając gwoździe?

Gwoździe budowlane tworzą wyjątkowo liczną i bardzo zróżnicowaną grupę produktów, w związku z czym często są one uznawane za łączniki o uniwersalnym zastosowaniu. Można je wykorzystać do łączenia elementów konstrukcyjnych z różnych materiałów, więc przydadzą ci się nie tylko podczas prac budowlanych, ale też wykończeniowych.

Mimo tak szerokich możliwości zastosowania, podczas zakupu gwoździ powinieneś zwrócić uwagę na ich kształt, posiadane przez nie właściwości oraz ich przeznaczenie. Dzięki temu zyskasz pewność, że wykonane mocowanie będzie trwałe, solidne i przetrwa próbę czasu.

Podstawowe rodzaje gwoździ budowlanych

Jeśli potrzebne ci są łączniki odporne na działanie wilgoci, wybierz gwoździe budowlane ocynkowane i niebieszczone, które nie pokrywają się korozją. Jeśli twoim priorytetem jest wysoka trwałość mocowania, sięgnij po charakteryzujące się dużą wytrzymałością gwoździe hartowane. Na rynku dostępne są także gwoździe ocynkowane na kolor złoty, służące do przede wszystkim do prac wykończeniowych i boazeryjnych, oraz walcowane i hartowane, przy pomocy których możesz połączyć takie materiały, jak drewno i mur.

W grupie gwoździ budowlanych możemy wyróżnić również modele paletowe, przeznaczone do zbijania palet, oraz sufitowe o haczykowatym kształcie, które mogą ci się przydać do mocowania luźnych materiałów. W ofercie sklepów budowlanych znajdziesz też gwoździe narożnikowe i zawiasowe, wzmacniające ramy okienne i konstrukcje drzwi, oraz papowe, umożliwiające przytwierdzenie papy do połaci dachowej, a przez to znajdujące zastosowanie głównie podczas prac dekarskich. Nie sposób także nie wspomnieć o gwoździach okrągłych i kwadratowych, służących do wykonywania prac ciesielskich i stolarskich.

Czym wbijać gwoździe?

W większości przypadków do wbijania gwoździ wystarczy użyć młotka – ich różnorodność pozwoli ci bowiem dobrać model dostosowany zarówno do rodzaju wykonywanej pracy, jak i własnych preferencji. Niekiedy jednak nawet najlepszy młotek należy zastąpić gwoździarką automatyczną lub pneumatyczną. Powstrzymuje cię przed tym obawa o bezpieczeństwo? Obecnie w tego typu urządzeniach stosowane są mechanizmy, które eliminują ryzyko przypadkowego włączenia – by gwoździarka zadziałała, musi mieć bezpośredni kontakt z podłożem.