Zwalczanie pcheł

Gryzący problem – Jak wygląda pchła i jak ją zwalczać?

Gdy Twój psi lub koci przyjaciel ma kontakt z innymi zwierzakami i nie jest zabezpieczony obrożą przeciwpchelną lub kropelkami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może na sobie przyprowadzić niechcianych lokatorów – pchły. Ugryzienie pchły zostawia po sobie niewielki bąbel oraz uciążliwy swąd, niestety to nie wszystko – pchła może przenosić groźne bakterie, które w konsekwencji mogą prowadzić do poważnych chorób.

Jak poprawnie rozpoznać pchłę, jak uchronić się przed ich inwazją i jak skutecznie zwalczyć pchłę? Poniżej odpowiemy na wszystkie pytania

Biologia pchły

Pchła ma bocznie spłaszczone ciało, ma mocno rozwinięte odnóża, co umożliwia im wysokie kilkunastocentymetrowe skoki, ciało przybiera barwę brązowo-czerwoną, a wielkość formy dorosłej osiąga 1-8 mm. Cykl życiowy pchły to przeobrażenie zupełne z jaja przez larwę i poczwarkę do dorosłej postaci. W odpowiednich warunkach – ciepło i dostępność żywiciela, cykl ten trwa około miesiąca. Rozmnażają się bardzo łatwo, składając jednorazowo na żywicielu do 50 jaj. Najtrwalsza postać pchły to poczwarka, ponieważ będące w niej owady mogą przetrwać w ciężkich warunkach – chłód i brak żywiciela – nawet do kilku miesięcy. Wówczas spotykane są przypadki zmasowanych ataków pcheł, podczas odwiedzin w rzadko użytkowanych piwnicach lub w innych opuszczonych pomieszczeniach.

Pchła ludzka czy pchła zwierzęca jak rozpoznać?

Pchła ludzka (Pulex irritans) jest widoczna gołym okiem, tak samo jak pchła zwierzęca. Oba gatunki mają podobną wielkość i podobnie spłaszczone bocznie ciało, kolor obu pcheł również się nie różni znacząco. Jedyną różnicą w anatomii pchły ludzkiej jest brak grzebieni na przedpleczu i z boku głowy, lecz ten szczegół będzie nadwyraz ciężki do obserwacji bez mikroskopu. Środowisko występowania pchły ludzkiej to domy, a w szczególności sypialnie. Żywicielem z kolei może być człowiek, a także świnia, jeż, lis, borsuk, pies oraz kot.

Gdzie pchły żyją?

Dorosła pchła to pasożyt zwierząt ciepłokrwistych, najczęściej ssaków, lecz może żerować również na ptakach. Istnieje wiele gatunków pcheł, jednak żadna z nich nie należy tylko do jednego rodzaju żywiciela i w razie braku typowego dla nich może żywić się również na innych ssakach. I to tłumaczy sytuacje gdy pchła psia lub pchła kocia gryzie ludzi. Również pchły kocie będą piły krew psią i na odwrót. Warto jednak pamiętać, że pchła psia lub kocia żerująca na człowieku, nigdy nie będzie mogła się rozmnożyć.

Czym żywi się pchła?

Krwią! – Bingo. Dorosłe pchły są krwiopijcami tzw. pasożytami zewnętrznymi. Piją krew żywiciela przez aparat gębowy kłująco-ssący. Jednak odpowiedź na pytanie co je pchła, nie jest taka oczywista. Otóż jedna z postaci przeobrażenia pchły w postać dorosłą jest stadium larwalne. Okazuje się, że larwa karmi się różnymi pozostałościami organicznymi np: cząstkami jedzenia oraz odchodów. Oprócz tego głównym elementem jej pokarmu stanowi częściowo strawiona krew wydalana przez dorosłe owady. Dlatego tak ważnym elementem walki z pchłami jest dokładne odkurzanie. Usuwamy wówczas źródła pokarmu, z którego może korzystać larwa pchły.

Jak zwalczać pchły?

W większości przypadków odpowiedzialność za nagłe pojawienie się pcheł w domu regularnie sprzątanym spada na zwierzęta domowe. Wówczas najczęstszym miejscem aktywności pcheł są legowiska zwierząt lub dywany, na których przebywają nasi pupile. Co jednak gdy nie posiadamy zwierząt domowych, a mimo to zauważyliśmy pogryzienia i obecność pcheł? Wtedy kluczowym aspektem będzie określenie gatunku, gdyż rodzaj pchły może podpowiedzieć nam przyczynę występowania pchły w otoczeniu ludzi. Istnieją ciekawe pułapki świetlne, które zwabiają pchłę do umieszczonego w pułapce lepu. Następnie można przekazać złapane pchły entomologowi, który dokona identyfikacji.

Domowe sposoby na pchły.

  • W przypadku samodzielnego zwalczania pcheł podstawą będzie regularne i dokładne sprzątanie pomieszczenia. Wówczas odcina ono owady od miejsc wylęgu i w znaczny sposób przyczynia się do ich zwalczania.
  • Gdy pchły w znaczący sposób opanowały ubrania, łóżka, pościel lub dywany, należy je spalić lub gruntownie oczyścić. To samo dotyczy legowisk zwierząt i starych gniazd ptasich.
  • Odkurzanie pomieszczeń należy przeprowadzać z wielką dokładnością. Zwracać uwagę na przestrzeń pod meblami, krzesłami, obiciami sof, szpar i szczelin w podłogach oraz wzdłuż ścian.
  • Po zakończonym sprzątaniu należy usuwać zużyte worki odkurzacza/ śmieci ze środka pojemnika (w przypadku odkurzaczy bezworkowych) bezpośrednio do kontenera
  • Gdy powodem występowania pcheł w domu są zwierzęta domowe, je również trzeba objąć zabiegiem odpchlenia stosując wytyczne lekarza weterynarii.

Zwalczanie pcheł chemią.

Zwalczanie pcheł drogą chemiczną należy rozpocząć poprzez dokładne spryskanie podłóg specjalistycznymi środkami o właściwościach rezydualnych. Warto również uzupełnić zabieg zwalczania pcheł o zastosowanie samo opróżniających się aerozoli w formie mgły lub dymu. Aby uzyskać najlepszy efekt zabiegu powinno się pozostawić spryskane powierzchnie jak najdłużej niezmywane (z wyjątkiem miejsc spożywania posiłków). Na zewnątrz budynku można zastosować tzw. opaskę, czyli dezynsekcja wokół budynku. Do tego zabiegu można zastosować produkty do oprysku lub do opylania proszkiem. W przypadku gdy stwierdzono obecność pcheł ze względu na obecność gryzoni, należy przeprowadzić deratyzację.

Produkty chemiczne do zwalczania pcheł dostępne w sklepie https://www.sklep.olpest.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *