Gramofon

Gramofon na prezent – już od 250 złotych

Przejażdżka samochodem wyścigowym, weekend w spa czy lot balonem – dziś rzeczy, które jeszcze dwadzieścia lat temu były niedoścignionym marzeniem, powszednieją, dlatego kiedy nadchodzą urodziny, święta albo jubileusz, coraz trudniej nam wymyślić naprawdę interesujący prezent, który ucieszy naszych bliskich.

Rzadko spotykany egzemplarz książki znaleziony w antykwariacie to strzał w dziesiątkę dla bibliofila, a karta podarunkowa do ulubionej sieciówki odzieżowej ucieszy nastolatkę. Co jednak podarować komuś, kto z niejednego pieca chleb jadł, dużo widział i wiele doświadczył? Z pewnością oryginalnym prezentem dla takiej osoby okaże się gramofon.

Dlaczego właśnie gramofon?

Gramofon na prezent imieninowy dla przyjaciół albo jako podarunek gwiazdkowy dla rodziców czy współmałżonka ma wiele zalet. Po pierwsze, z pewnością będzie upominkiem niekonwencjonalnym, jednym z tych, które zapadają w pamięć obdarowanych. Po drugie, może stać się początkiem pięknego hobby a nawet nowego rozdziału w życiu.

Gramofon zaliczyć należy do podarków utylitarnych i ponadczasowych – takich, z których korzysta się latami. Żeby jednak nie zniechęcić przyszłych użytkowników nowego sprzętu do dość nietypowego, jak na obecne czasy, urządzenia, powinniśmy wybrać model łatwy w obsłudze i niewymagający, słowem niedrogi gramofon dla amatora.

Idealny dla początkującego hobbysty gramofon do 250 złotych

Najczęściej wyobrażamy sobie, że za gramofony, tak jak za antyki, trzeba słono zapłacić. Oczywiście, oryginalne urządzenia na korbę, czy nawet współczesne, lecz zaawansowane, to wydatek rzędu dwóch, trzech tysięcy złotych albo i większy. Natomiast prosty gramofon elektryczny z wbudowanymi głośnikami i wyjściem na kolumny zewnętrzne to urządzenie niedrogie.

Idealnym gramofonem dla początkującego hobbysty jest modelDG-013, dostępny w brązowej lub czarnej obudowie.. Obsługuje płyty o prędkości odtwarzania 33 i 1/3 obr/min (duże winyle), 45 obr/min (małe winyle) oraz 78 obr/min (płyty szelakowe) i posiada możliwość nagrywania, o czym za chwilę.

Świetna zabawa w stylu retro

Współczesny gramofon nie przypomina wyglądem ani swojego poprzednika, fonografu (dźwięk zapisywano na folii cynowej, a następnie na woskowych i celuloidowych walcach), ani klasycznego gramofonu z tubą i korbką, odtwarzającego płyty szelakowe. W przeciwieństwie do sprzętów retro, wymaga podłączenia do prądu, ale niewielkie rozmiary, wysoka jakość dźwięku i kompatybilność z domowym sprzętem audio to jego wielkie zalety.

Dostępne są również modele uniwersalne, jak wspomniany DG-013, które odtwarzają zarówno płyty winylowe, jak i nagrania z szelaków. Niektóre odtwarzacze posiadają ponadto również inną cenną, wspomnianą już, funkcję – nagrywanie.

Oczywiście, nie bezpośrednio, lecz za pomocą komputera. Nawet niedrogie gramofony wyposaża się w wyjście USB i za pomocą kabla łączy z komputerem. Użytkownik na swoim laptopie czy PC instaluje dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu może dowolny utwór odtwarzany z płyty zapisać w formacie cyfrowym, np. MP3.

A może nowe hobby?

W ten sposób, każdą posiadaną lub pożyczoną płytę można przetworzyć i zarchiwizować, układając następnie utwory w dowolne playlisty. Tak zapisanymi nagraniami można się potem w łatwy sposób dzielić z innymi pasjonatami zarówno hitów z lat 70-tych, czy 80-tych, jak i tych naprawdę starych, przedwojennych, gramofonowych nagrań.

Warto przy tym wspomnieć, że program pozwala na nagranie oryginalnego brzmienia i choć nie da się oczywiście przy przetwarzaniu dźwięków analogowych z płyty zamienić ich bez strat w jakości na wersję cyfrową, to jednak utrata sygnału jest niezauważalna dla przeciętnego użytkownika i pozwala na zachowanie charakterystycznych dla starych płyt szumów i trzasków.

Tak tworzona kolekcja płyt winylowych lub nagrań z czarnych krążków może stać się naprawdę wciągającym hobby. A odwiedzanie antykwariatów, sklepów z płytami lub buszowanie w internecie w poszukiwaniu nowych egzemplarzy, to zaskakująco ciekawa aktywność, obecnie szybko zyskująca popularność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *