Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka – jak szybko ją zbić?

Za oknem coraz chłodniej, coraz ciemniej i coraz bardziej ponuro. W przedszkolach i szkołach zaczyna się coroczny sezon chorobowy. Wystarczy jedna osoba na oddział przedszkolny lub szkolny, która pojawia się w placówce z objawami przeziębienia lub grypy… Drobnoustroje, będące powodem zakażeń, rozwijają się w zastraszającym tempie, a chłodne powietrze na zewnątrz nie zachęca do wietrzenia pomieszczeń. Tłoczne sale lekcyjne stają się skupiskiem unoszących się w powietrzu wirusów i bakterii, które szybko atakują osłabione jesienno – zimowym sezonem, zmęczone codziennymi zajęciami organizmy dzieci. W pierwszej kolejności pojawia się zwykle gorączka, która jest odruchem obronnym organizmu. Stan podwyższonej temperatury ciała u dzieci nie jest jednak sytuacją komfortową dla malucha, jak również dla rodziców. Gdy pojawia się gorączka u dziecka, zastanawiamy się, jak ją zbić?

Zbić gorączkę u dziecka – szybko i skutecznie

Sposobów na zbicie gorączki jest wiele, ale chcąc zadziałać szybko i skutecznie, nie warto unikać sprawdzonych medykamentów. Sposoby domowe, takie jak zimne okłady lub chłodna kąpiel mogą pomóc doraźnie i krótkotrwale, a najlepiej stosować je pomocniczo.

Przy gorączce powyżej 38 stopni zaleca się podawać preparaty przeciwgorączkowe dla dzieci, np. Pedicetamol, Ibum, Nurofen, które zawierają w swoim składzie substancje czynne, działające szybko, skutecznie i bezpiecznie. Podając dziecku te preparaty, działamy na infekcję wielozadaniowo, zbijamy gorączkę dzięki szybkiemu uwalnianiu się substancji czynnej do krwi, a także eliminujemy ból, który często towarzyszy gorączce. Najczęściej jest to ból mięśni i stawów, który utrudnia rekonwalescencję lub ból gardła. Wiele preparatów przeciwgorączkowych działa przeciwzapalnie, a to znaczy, że likwiduje stan zapalny, przyczynę infekcji, której objawem jest właśnie gorączka. Poprzez działanie preparatu substancja trafia w przyczynę gorączki, eliminując ją skutecznie.

Jak szybko złagodzić objawy?

Gdy u dziecka pojawia się wysoka gorączka, chcielibyśmy natychmiast ją obniżyć, aby dziecko mogło jak najszybciej poczuć się lepiej. Dla rodzica, widok chorego dziecka jest bardzo rozżalający. Nie warto jednak się stresować, a działać skutecznie i z głową. Zaaplikowane lekarstwa przeciwgorączkowe trafiają w gorączkę i ból jednocześnie. Dzięki temu, że można dopasować dawkę preparatu do wagi dziecka, ich stosowanie jest w pełni bezpieczne. Warto jednak wcześniej zajrzeć do ulotki, aby wykluczyć przeciwwskazania do stosowania leku. Większość preparatów przeciwgorączkowych działa w odstępie około 20 minut do pół godziny od przyjęcia dawki leku, oczywiście należy przestrzegać ilości godzin pomiędzy przyjmowaniem dawek.