Finanse firmy a konto firmowe

Prowadzenie własnej firmy to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie, trzeba będzie stawić czoła wielu przeciwnościom, ogromnej konkurencji oraz wszechogarniającej biurokracji. Dlatego już od samego początku działalności, należy podejmować kroki, które ułatwią nam prowadzenie i rozwijanie naszej firmy. Najczęściej zdarza się, że początkujący przedsiębiorcy kierują swoje kroki do banku i zakładają nowy rachunek firmowy. Jednak czy jest to konieczne?

Jak się okazuje – nie. Zgodnie z literą prawa, przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność, nie ma obowiązku posiadania konta firmowego. W zasadzie nie leży na nim obowiązek posiadania żadnego rachunku bankowego – mali przedsiębiorcy mają bowiem możliwość regulowania opłat za ZUS i US przy pomocy przekazów pocztowych, większe firmy muszą w tym celu wykorzystać przelewy.

Konto osobiste czy rachunek firmowy?

Przepisy prawa, w żaden sposób nie precyzują tego, z jakiego konta ma korzystać dana firma. W praktyce oznacza to, że możemy korzystać z rachunku, które banki określają jako osobisty – jednak czy warto?

Do największych zalet podłączenia firmy pod konto osobiste należy zaliczyć wygodę i oszczędność czasu – przedsiębiorca nie musi bowiem udawać się do banku, zakładać nowego rachunku czy zapamiętywać numeru PIN. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku małych przedsiębiorstw – w których głównymi transakcjami będą przelewy do ZUS i US. Podłączenie firmy pod konto osobiste często może zablokować sam bank, w którego regulaminie można znaleźć zapis, że konto osobiste nie może być wykorzystywane w celach zawodowych.

Alternatywą jest oczywiście założenie konta firmowego. Jego największą zaletą jest oddzielenie transakcji firmowych od prywatnych. Zdecydowanie pomaga to w prowadzeniu księgowości – zwłaszcza gdy zyski firmy nie są naszym jedynym źródłem dochodu. Konto firmowe gwarantuje nam także większą anonimowość w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej – urzędnicy będą mieli wówczas wgląd jedynie w nasze firmowe wydatki i transakcje. Do zalet prowadzenia rachunku firmowego, niewątpliwe trzeba zaliczyć także dodatkowe profity. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju promocję czy specjalne zasady prowadzenia konta firmowego, które często są bardziej korzystne niż w przypadku rachunku osobistego. Warto też pamiętać, że opłaty za prowadzenie rachunku firmowego można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jak widać założenie konta firmowego może w dużym stopniu ułatwić na prowadzenie i rozwój naszej firmy.

Oddzielne konta to lepsza kontrola

Prowadzenie dwóch oddzielnych rachunków w dużym stopniu sprzyja kontroli naszych wydatków – tak firmowych, jak i osobistych. Jeżeli będziemy mieli pełny wgląd w to ile pieniędzy wydajemy prywatnie, a ile przeznaczamy na rozwój i opłaty związane z firmą, łatwiej będzie nam znaleźć ewentualne oszczędności. Posiadanie dwóch rachunków, może też ułatwić nam ewentualne starania się o kredyt hipoteczny – jako przedsiębiorca będziemy musieli dostarczyć wyciągi z konta firmowego za okres kilku ostatnich lat.

MS
Więcej o kontach firmowych na: http://direct.money.pl/kontafirmowe.