dekarz

Elementy komunikacji dachowej

Dach stanowi newralgiczny element budowy każdego obiektu. Nie tylko chroni budynek przed opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi, ale też stanowi jego ozdobę. Oprócz tego to właśnie na dachu znajdują się elementy instalacji kluczowych dla komfortu domowników, np. kominy. Dlatego też dach powinien być nie tylko szczelny i estetyczny, ale też zapewniać dogodny dostęp do tych elementów. W tym celu wykonuje się komunikację dachową.

Do czego służy komunikacja dachowa?

Komunikacja dachowa to system elementów umożliwiających poruszanie się po dachu. Zgodnie z prawem to bowiem właśnie na właścicielu domu spoczywa obowiązek zapewnienia dostępu do instalacji dachowych. Dotyczy to szczególnie połaci dachowych o znacznym kącie nachylenia, jednak w praktyce komunikacja dachowa przydaje się na każdym dachu, niezależnie od spadku.

„Podstawowym celem montażu komunikacji dachowej jest stworzenie bezpiecznej drogi dla kominiarzy. – Mówi przedstawiciel firmy Solidny Dekarz z Warszawy. – Przyda się ona na wypadek naprawy czy renowacji, a także czyszczenia komina oraz okresowych przeglądów kominiarskich. Komunikacja dachowa znajdzie również zastosowanie w wielu innych sytuacjach, tworząc dogodny dostęp do wywietrzników i innych elementów instalacji wentylacyjnej czy klimatyzacyjnej, a także fotowoltaicznej oraz do anten, okien dachowych i innych obiektów czy urządzeń usytuowanych na dachu, które mogą wymagać kontroli lub naprawy”.

Komunikacja dachowa powinna przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo osób poruszających się po dachu, co bez odpowiednio zaprojektowanych stopni i ław byłoby mocno ryzykowne, zwłaszcza przy dużym spadku połaci oraz w przypadku oblodzenia. Bez elementów komunikacji dachowej nietrudno też o uszkodzenie pokrycia. Warto sobie uświadomić, że może to generować dodatkowe koszty związane z naprawą uszkodzonego dachu czy koniecznością wynajmu sprzętu, np. podnośników. Pamiętajmy też, że wykonanie komunikacji dachowej warto zaplanować już na etapie projektowania domu. W trakcie budowy dachu można będzie bowiem wykonać dodatkowe wzmocnienia, czym powinien zająć się profesjonalny dekarz.

Komunikacja dachowa – elementy

Systemy komunikacji dachowej wykonuje się z wytrzymałych materiałów, takich jak stal ocynkowana czy aluminium. Mocowanie, kolorystykę i kształt dobiera się do rodzaju zastosowanego na dachu pokrycia. Do elementów komunikacji dachowej zaliczamy:

  • Stopnie kominiarskie – pozwalają na bezpieczne dotarcie do urządzeń umiejscowionych na dachu, przy których zainstalowane są ławy bądź podesty kominiarskie. Układ stopni powinien być dostosowany do kąta nachylenia połaci. Praktycznym rozwiązaniem są specjalne uchwyty na stopniach, pozwalające na poruszanie się po nich jak po drabinie.
  • Ławy, podesty i pomosty kominiarskie – to elementy umożliwiające poruszanie się w poprzek spadku połaci dachowej i wykonywanie prac przy urządzeniach, np. przy kominach czy antenach.
  • Wsporniki – elementy przeznaczone do montażu stopni oraz ław kominiarskich.
  • Łączniki – pozwalają na łączenie ze sobą ław i podestów, tworząc tym samym dłuższe odcinki komunikacji dachowej.

Fachowo wykonana, solidna komunikacja dachowa znacznie ułatwi obsługę instalacji zlokalizowanych na dachu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *