Elastyczny wkład kominowy

Elastyczne wkłady kominowe. Co to takiego?

W znacznej większość polskich domostw energia cieplna uzyskiwana jest ze spalania różnego rodzaju paliwa – aż 70% ciepła wytwarzanych jest ze spalania węgla. Proces spalania poza ciepłem generuje również duże ilości spalin, które muszą być odprowadzane za pomocą kominów. Wysoka temperatura oraz skład spalin powodują jednak, że stanowią one spore zagrożenie dla konstrukcji komina – stąd konieczność wyposażania tych konstrukcji w specjalne wkłady. Specyficznym ich rodzajem są wkłady elastyczne.

Czym jest elastyczny wkład kominowy?

Elastyczny wkład kominowy to wykonana z cienkiej blachy stalowa rura, którą umieszcza się wewnątrz murowanego komina. Tym co odróżnia wkład elastyczny od zwykłych wkładów, jest specyficzna budowa. Powierzchnia rury jest karbowana, co oznacza, że całą jej długość pokrywając regularne fałdy. Dzięki temu można ją dowolnie zginać i tym samym zmieniać jej przebieg.

Zastosowanie wkładów elastycznych

Podobnie jak zwykłe wkłady wykonanego z podłużnych rur, wkłady elastyczne pełnią bardzo istotną funkcję w działania komina, mianowicie chronią murowany komin przed bezpośrednim kontaktem ze spalinami, powstającymi podczas spalania paliwa w kotle grzewczym. Gdzie się je stosuje?

– „Zazwyczaj elastyczne wkłady kominowe używane są w sytuacji, kiedy komin nie idzie po linii prostej, lecz zmienia swój kierunek idąc w górę – mówi specjalista firmy TanieKominy.plZazwyczaj z tego typu konstrukcjami spotykamy się w starszym budownictwie, między innymi wiekowych kamienicach. Przy modernizacji instalacji grzewczej takiego obiektu zachodzi potrzeba zabezpieczenia komina przed spalinami. Zrobienie tego przy użyciu standardowych, prostych i sztywnych rur jest bardzo często niemożliwe lub po prostu nieopłacalne pod względem finansowym, wymaga bowiem kucia murów, w których przebiega komin i układania w nich odcinków rur. Wkład elastyczny jest dużo prostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji – dzięki swej budowie może zostać łatwo dopasowany do kształtu komina bez potrzeby wykonywania dodatkowych prac budowlanych”.

Zadanie wkładu kominowego

Dlaczego komin powinien zostać wyposażony we wkład? Spaliny to dość agresywna mieszanka gorących gazów, między innymi pary wodnej oraz kwaśnych związków chemicznych, takich jak tlenek siarki. W wyniku różnicy temperatur między wnętrzem komina a środowiskiem wewnętrznym para wodna może skraplać się na wewnętrznych ściankach komina i mieszać z innymi związkami. Takie połączenie tworzy kwaśny osad, który może prowadzić do poważnego niszczenia murowanej konstrukcji. Zadaniem wkładu kominowego jest zapobieganie temu. W ten sposób komin zachowuje swoją szczelność i sprawność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *