Ekologiczne formy

Ekologiczne formy ogrzewanie

Ekologiczne formy ogrzewania, jak sama nazwa wskazuje wywierają korzystny wpływ na naturę. Główną ich zaletą jest to, że czerpią z zasobów naturalnego otoczenia, które są odnawialne i dostępne w sposób nieograniczony. W żaden sposób nie kolidują w relacjach człowiek – środowisko. Koszty instalacji ekologicznych systemów ogrzewania w dłuższym terminie czasu zwracają się całkowicie oraz generują niskie wydatki na utrzymanie ciepła. Wybór najbardziej optymalnego sposobu ogrzewania uzależniony jest od położenia domu czy mieszkania oraz dostępu i możliwości wykorzystania zasobów naturalnych.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to efektywne i oszczędne urządzenia, które służą do ogrzewania budynków. Wykorzystują one energię odnawialną, są polecane do niskoenergetycznych, pasywnych domów. Cechuje je bardzo prosta zasada działania: pobierają energię cieplną z otoczenia (powietrze, woda, grunt), która w efekcie końcowym przekształcana jest w energię do ogrzewania budynku czy wody użytkowej. Latem zaś można jej używać do chłodzenia powietrza.

Pompy ciepła oznaczają ekologię, czystość i wygodę. Nie wymagają praktycznie obsługi. Są dobrą alternatywą dla tradycyjnych pieców węglowych, których używa się także do podgrzewania wody latem. Wymagają jedynie niewielkiego nakładu energii elektrycznej. Pompy ciepła mogą współdziałać z obecnym systemem ogrzewania w domu. Są oszczędne i wydajne, nie szkodzą naturze i nie wytwarzają dużego hałasu.

Główną wadą pompy ciepła są wysokie koszty zakupu instalacji i jej montażu. Są również uzależnione od poboru energii elektrycznej.

Fotowoltaika – energia ze słońca

Fotowoltaika potocznie zwana jest zieloną energią, ponieważ korzysta z zasobów natury, a dokładnie z promieni słonecznych. Te odnawialne źródła służą do wytwarzania energii elektrycznej nadającej się do ogrzewania domu.

Instalacje fotowoltaiczne od paru lat uznawane są za alternatywną metodę produkcji prądu tradycyjnymi sposobami. Stała się również popularna ze względu na rosnące ceny prądu od rodzimych dostawców.

Zwiększająca się świadomość społeczeństwa w temacie ekologii powoduje duże zainteresowanie fotowoltaiką. Inne jej zalety to nieograniczony dostęp do energii słonecznej, brak zależności od dostawców prądu i stałych podwyżek, możliwość gromadzenia nadwyżek.

Wadą fotowoltaiki są wysokie koszty początkowe montażu paneli oraz możliwy zwrot nakładów w długim terminie.

Ogrzewanie elektryczne – ciepło z prądu

Mając na uwadze ekologiczne metody ogrzewania domu mamy wiele możliwych rozwiązań. Jedną z nich jest ogrzewanie elektryczne, które opiera się na przemianie energii elektrycznej w ciepło. Można go wykorzystać do grzania w domu, mieszkaniach, biurach czy garażu. Nie wymaga budowy komina, kotłowni czy gromadzenia opału. Instalacje z dostępem do prądu ma niemalże każdy budynek. Nie generuje dymu, popiołu i innych szkodliwych substancji. Ponadto jest bardzo bezpieczne w użytkowaniu – nie ma zagrożenia wybuchem, brak emisji czadu czy zalania. Jest stosunkowo ciche podczas pracy.

Wady ogrzewania elektrycznego to wysokie koszty w długim terminie, wahania cen prądu z tendencją do wzrostu oraz nieopłacalność przy dużych budynkach, halach.

Rekuperacja – czyste powietrze + ogrzewanie

Rekuperacja to wymiana zużytego, zanieczyszczonego powietrza pochodzącego z wnętrza domu na czyste z zewnątrz, przy jednoczesnym odzyskaniu ciepła w trakcie tej wymiany. Cały ten proces możliwy jest dzięki rekuperatorowi, który ma na celu odprowadzać zużyte powietrze i uzupełniać je nowym zaczerpniętym z otoczenia i już ogrzanym. Jest to ekologiczna forma zatrzymania ciepła w domu, która ogranicza wydatki na ogrzewanie.

Wadą są wydatki na instalację, przeglądy, czyszczenie rekuperatora oraz uzależnienie od dostawy energii elektrycznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *