Rust Stop

Działanie soli drogowej na samochód

Wraz z nastaniem zimy, na drogach pojawia się wiele niebezpieczeństw. Oblodzone, śliskie nawierzchnie i kiepska widoczność to nie wszystko – poważnym problemem jest również sól, którą posypuje się drogi w celu zapobiegania zamarzaniu wody i śniegu. Ubocznym skutkiem stosowania soli mogą być również poważne uszkodzenia aut, wynikające z przyspieszonej korozji metalowych elementów.

Czym jest sól drogowa i jak działa?

Skład soli drogowej w większości przypomina skład soli kuchennej – od 90 do 95% stanowi chlorek sodu, reszta to woda i dodatki zapobiegające zbrylaniu. Dlaczego soli używa się do posypywania dróg i chodników? Ponieważ wpływa ona na obniżenie temperatury krzepnięcia wody, która w normalnych warunkach, jak wiadomo, wynosi 0 stopni Celsjusza. W wyniku samego zetknięcia się soli z lodem jego wierzchnia warstwa ulega roztopieniu. W ten sposób powstaje roztwór wodny soli, którego temperatura krzepnięcia wynosi około -20 stopni. W związku z tym lód, który ma kontakt z takim roztworem musi mieć taką samą lub niższą temperaturę, żeby mógł zachować swoją dotychczasową strukturę – jeśli temperatura otoczenia jest wyższa, zacznie się on topić.

Działanie soli drogowej na metal

Niestety, poza tym, że sól roztapia lód na drogach, ma również inne właściwości, niekorzystne z punktu widzenia kierowców. Chodzi mianowicie o jej higroskopijność, czyli zdolność do wchłaniania wody.

– „Gdy korzystamy z dróg posypanych solą część tej soli przedostaje się na karoserię samochodu, wnika w szczeliny, drobne odpryski lakieru i inne trudno dostępne zakamarki, których często nie jesteśmy nawet świadomi” – mówi przedstawiciel firmy Rust Check – Wtedy zaczyna ona ściągać wilgoć z otoczenia. Jak powszechnie wiadomo, wilgoć jest z kolei głównym czynnikiem powodującym korozję stali, z której zbudowany jest nasz pojazd. Dlatego też to właśnie w czasie zimy możemy zaobserwować przyspieszone rdzewienie metalowych elementów samochodu.

Jak bronić się przed solą?

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia negatywnych skutków działania soli drogowej na samochód, jest odpowiednie przygotowanie auta przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Skutecznym środkiem jest Rust Stop, którego właściwością jest wypieranie wilgoci z miejsc, w których go zaaplikujemy. W ten sposób chroni on metalowe powierzchnie przed kontaktem z wilgocią i zapobiega powstawaniu i rozwojowi ognisk korozji. Jest on całkowicie bezpieczny dla powierzchni chromowanych i lakierowanych, nie zamarza i nie brudzi. Możemy używać go również do zabezpieczania i oczyszczania złączy elektrycznych, eliminowania skrzypienia elementów oraz ochrony zamków przed zamarznięciem. Poza użyciem Rust Stop warto oczywiście pamiętać o odpowiednim przygotowaniu lakieru do sezonu – obejmuje to między innymi usunięcie głębokich rys.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *