Jak działają kasy fiskalne?

Wszyscy podatnicy, którzy sprzedają towary lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych są zobowiązani do posiadania kas rejestrujących. Tego typu urządzenia pozwalają na sporządzanie ewidencji sprzedaży. Obowiązek ten wynika z przepisów art. 111 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług.

Co to jest kasa fiskalna i w jaki sposób funkcjonuje?

Kasa fiskalna to specjalne urządzenie elektroniczne, które służy rejestrowaniu obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej. Aparat tego rodzaju ma wbudowany moduł pamięci fiskalnej. Co ważne – zapisane przez kasę informacje nie mogą być wykasowane. Dzięki temu fiskus może mieć pewność, że wszelkie transakcje dokonane w konkretnym sklepie zostały odpowiednio udokumentowane. Pamięć kasy fiskalnej jest co prawda ograniczona, jednakże pojedyncze urządzenie można używać co najmniej przez 5 lat. Po upływie tego czasu konieczny jest zakup nowej kasy. Ewentualnie należy zainwestować w nową drukarkę fiskalną.

Kasa i drukarka fiskalna

Biorąc pod uwagę konstrukcję urządzeń ewidencyjnych można wyodrębnić dwie grupy aparatów: kasę fiskalną oraz drukarkę fiskalną. Pierwsza to samodzielne urządzenie potrafiące zarówno rejestrować, jak i drukować. Jest wyposażone w proste oprogramowanie. Drukarka fiskalna to aparat, który należy podłączyć do komputera biurowego. To na komputerze jest zainstalowane specjalne oprogramowanie umożliwiające generowanie różnego rodzaju raportów. Urządzenia fiskalne można dzielić także przez wzgląd na technikę drukowania. W sprzedaży dostępne są m.in. aparaty z drukarką termiczną oraz aparaty z drukarką igłową. Wybór odpowiedniego urządzenia warto skonsultować ze specjalistą. W Olsztynie kasy fiskalne sprzedaje przedsiębiorstwo MAKS. W ofercie można znaleźć zarówno kasy, jak i drukarki. Olsztyńscy eksperci potrafią doradzić, na której ladzie przyda się konkretny aparat.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania

Warto odnotować, że istnieją zwolnienia przedmiotowe wyłączające obowiązek ewidencji w ramach wykonywania ściśle określonych czynności. Oznacza to, że jeśli podatnik czerpie dochody z tego rodzaju czynności, nie musi ich rejestrować za pomocą kasy fiskalnej. Zwolnienie można także uzyskać – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów – wówczas, gdy w danym roku obroty ze sprzedaży nie przekroczą 20 tys. zł. Jeżeli jednak dojdzie do przekroczenia tej kwoty, wówczas należy zgłosić się po urządzenie fiskalne.

Co ważne, zanim obsługa kasy fiskalnej wymaga przeprowadzenia szkolenia. Kursy tego rodzaju są realizowane przez MAKS z Olsztyna. Terminale płatnicze i kasy fiskalne to aparaty, na których nie można popełniać błędów. Z tego powodu przed otworzeniem interesu, warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty i poznać wszystkie opcje jego działania.