instalacja odgromowa

Jak dobrać drut do instalacji odgromowej?

Instalacja odgromowa jest ważnym elementem każdego budynku. Pozwala ona na przekazywanie napięcia bezpośrednio do ziemi, chroniąc konstrukcję obiektu. Taki system musi być jednak stworzony zgodnie z kilkoma zasadami. W innym przypadku jego działanie nie będzie zgodne z założeniami i przepisami prawa budowlanego. Jaki drut sprawdzi się najlepiej podczas tworzenia instalacji odgromowej?

Czym jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa składa się z metalowych przewodów umieszczonych na dachu, które są połączone bezpośrednio z ziemią. W górnej części takiego systemu znajdują się specjalne druty. Ich zadaniem jest przejmowanie napięcia podczas uderzenia pioruna, a następnie odprowadzanie do niższych fragmentów instalacji. Takie elementy muszą spełniać określone wymagania, aby mogły działać w sposób poprawny i zapewniać bezpieczeństwo obiektu.

– „Drut odgromowy może pełnić funkcję zwodu poziomego i pionowego lub odprowadzającego. Materiały, z których wykonuje się takie elementy, należy dobierać pod względem żywotności dachu, estetyki i ogólnego zamysłu” – mówi specjalista z firmy Metalzbyt Poznań dystrybuującej druty i inne wyroby metalowe.

Wybór druta do instalacji odgromowej

Wybór odpowiednich drutów wykorzystywanych w instalacji odgromowej może być trudny. Istnieje kilka rodzajów takich elementów – stalowe ocynkowane, aluminiowe, miedziane, miedziowane i z różnych stopów aluminium. Zastosowanie konkretnych wariantów zależy od parametrów dachu i obowiązujących norm. W przypadku drutów aluminiowych i miedzianych konieczne jest zachowanie średnicy wynoszącej minimum 8 mm. Warianty ze stali ocynkowanej najczęściej są grubsze o 2 mm. Przepisy budowlane regulują także kwestię maksymalnego oporu oraz długości.

Warto pamiętać o tym, ze materiał wykorzystany do produkcji danego drutu odgromowego musi być zgodny z surowcem zastosowanym do stworzenia złączek, podpór i uchwytów. W innym przypadku może zajść zjawisko powstawania ogniw galwanicznych.

Ciekawym rozwiązaniem jest drut miedziowany, który łączy w sobie estetykę miedzi oraz trwałość lepszą niż klasyczny wariant stalowy ocynkowany. W niektórych krajach zamiast klasycznych elementów odgromowych stosuje się także bednarkę aluminiową lub miedzianą, która jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne.

Jaki drut odgromowy jest najlepszy?

Wybierając drut odgromowy, należy skupić się na kilku aspektach. Najważniejsza jest charakterystyka danego dachu oraz warunki środowiskowe. Jeśli zależy Ci na estetyce, często najlepszym rozwiązaniem jest wariant miedziany lub miedziowany, który pasuje kolorystyką do większości dachówek. Natomiast w sytuacji, gdy najważniejsza jest trwałość, dobrym pomysłem jest postawienie na klasyczne druty stalowe ocynkowane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *