Do czego wykorzystuje się tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe wytwarzane są ze stalowych korpusów, których krawędzie pokrywa się warstwą diamentowego proszku. Warstwa tą musi zostać zatopiona w spoiwie metalowym, a następnie przylutowana lub zgrzana z powierzchnią. Tak wyprodukowane tarcze charakteryzują się znakomitą trwałością, dlatego znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie.

Tego typu tarcze umożliwiają przede wszystkim frezowanie, wycinanie spoin, rowkowanie nawierzchni, szlifowanie, szczelinowanie i bruzdowanie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że możliwości wykorzystania tarcz uzależnione są między innymi od ich wielkości. Tarcze wielkoformatowe (o średnicy przynajmniej 1600 mm) znalazły zastosowanie głównie przy cięciu bloków marmurowych i grafitowych, bloków z piaskowca oraz innych materiałów o podobnych właściwościach. Trochę mniejsze tarcze wykorzystuje się do rozcinania oflisów oraz niewielkich brył kamiennych. Odgrywają ważną rolę także w procesie produkcji cienkich płytek modułowych i elementów budowlanych, wykonanych z takich materiałów jak piaskowiec czy grafit. Tarcze o średnicy od 200 do 900 mm znalazły zastosowanie w przecinarkach stolikowych, natomiast te o średnicy od 200 do 400 mm wykorzystuje się w małych przecinarkach, które są przeznaczone do cięcia takich materiałów jak kostka brukowa, ceramika czy gres. Przecinarki wyposażone w tarcze o średnicy od 650 do 900 mm wykorzystuje się przede wszystkim w do cięcia różnego rodzaju materiałów budowlanych oraz kamienia polnego.

Omawiając temat zastosowania tarcz diamentowych należy wspomnieć o trzech rodzaj tarcz budowlanych, ponieważ każdy z nich przeznaczony jest do innych celów. Wyróżnia się tarcze z bieżnią ciągłą, z bieżnią segmentową ze szczelinami oraz bieżnią segmentową bez szczelin. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do cięcia kruchych i twardych materiałów. Tarcze z bieżnią ciągłą ze szczelinami wykorzystuje się do cięcia takich materiałów jak miękkie cegły, marmury albo piaskowiec. Tarcze z bieżnią ciągłą bez szczelin mają podobne zastosowanie i określa się je jako tarcze uniwersalne.

Oferowane przez sklep MAGMA tarcze diamentowe przydadzą się zarówno profesjonalnym firmom budowlanym, jak i wszystkim którzy lubią od czasu do czasu pomajsterkować w swoim domowym warsztacie. Warto jednak poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego rodzaju tarczy, ponieważ jej trwałość uzależniona jest głównie od prawidłowego użytkowania, czego najważniejszą zasadą jest stosowanie tarczy dopasowanej do rodzaju materiału i zakresu wykonywanych prac.