dmuchawka

Dmuchawka, zabawka z dzieciństwa na nowo

Zabawki odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Towarzyszami wielu dziecięcych zabaw przed kilkudziesięciu laty były wańki-wstańki, ołowiane lub plastikowe figurki żołnierzyków, drewniane klocki (czasem z literkami i cyferkami), kupowane na odpuście piłeczki na gumce wypełnione w środku trocinami. Wśród zabawek, którymi fascynowali się chłopcy nie mogło zabraknąć także pistoletu na kapiszony i dmuchawki. Wiele z tych zabawek zostało zapomnianych, są jednak i takie, które z nostalgii za beztroskim czasem dzieciństwa znów pojawiają się w sprzedaży. Taką zabawką, która przeżywa renesans jest dmuchawka.

Skąd pochodzą dmuchawki?

Wśród różnych typów prymitywnej broni znajdują się dmuchawki. To broń, którą posługiwali się mieszkańcy krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Była znana także na terenie Indochin, w Indiach i Indonezji. Do wykonania dmuchawki używano bambusowej rury. Najdłuższymi dmuchawkami posługiwali się mieszkańcy Paragwaju, miały one długość nawet 4,5 metra. Aby wystrzelić z niej niewielką strzałkę, trzeba było bardzo mocni dmuchnąć w dmuchawkę – stąd wzięła się nazwa tej broni. Dmuchawki wbrew pozorom były bronią bardzo skuteczną, zwłaszcza jeśli strzałki zostały zatrute kurarą.

Dmuchawka we współczesnym wydaniu

Dmuchawki były w okresie PRL- bardzo popularną chłopięcą zabawką. Nie można ich było kupić w sklepach. Mali i trochę starsi chłopcy robili je więc sami. Najczęściej wykorzystywali do tego rozkręcony na części długopis. Nabojami do tych dmuchawek były kulki skręcone z papieru. Dzisiaj po części z tęsknoty za beztroskim czasem dzieciństwa, po części zaś z faktu, iż każdy mężczyzna czasem lubi sobie postrzelać, na rynku pojawiły się firmy, które zajęły się produkcją profesjonalnych dmuchawek. To świetna zabawka, która pozwala nauczyć się koncentracji. Nadaje się również do tego, aby tę koncentrację dalej rozwijać. Dmuchawki oferowane dzisiaj (podobnie, jak te używane przez Indian) mają różną długość i średnicę. Różnią się więc ceną i możliwościami wykorzystania. Dmuchawki o małej średnicy można wykorzystać do strzelania do tarczy nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w pomieszczeniach. Zmieniając magazynek w dmuchawce, można strzelać z niej również kulkami napełnionymi farbą. Tego typu dmuchawki nadają się do dobrej zabawy. Innym rodzajem dmuchawek są te, których średnica jest o wiele większa. Można je wykorzystać do zabawy, ale mogą one stać się także groźną bronią. Są bardzo celne, a ich siła rażenia jest bardzo duża. Nadają się tylko do zabaw na świeżym powietrzu. Są atrakcyjne z uwagi na to, że oprócz strzałki przypominającej gwóźdź, można do nich używać także strzałek bambusowych. Te pierwsze można wykorzystywać wiele razy. Zaletą dmuchawek jest między innymi to, że są one bardzo ciche. Można się nimi bawić zarówno w lesie, jak i w domu. Hałas nie będzie przeszkadzał leśnym zwierzętom i sąsiadom. Oczywiście należy pamiętać, że do zabawy w domu przeznaczone są tylko tępe strzałki.

Strzelanie do celu dmuchawkami to świetna zabawa.

Autor artykułu
bron.pl specjalistyczny sklep internetowy z bronią i militariami.