Szczepienia dla psów

Dlaczego zwierzęta domowe powinny być szczepione?

Szczepienie zwierząt domowych to jeden z elementów profilaktyki i troski o zdrowie psa czy kota. Wbrew kontrowersjom i mitom, które narodziły się wokół tego rodzaju działań, statystyki jednoznacznie wskazują na ogromny spadek liczby zachorowań na wściekliznę wśród zaszczepionych zwierząt. To tylko jedna z groźnych chorób, która mogłaby zagrażać nie tylko czworonogom, ale też ich właścicielom, gdyby nie obowiązkowe szczepienia.

Szczepionki budują odporność, która utrzymuje się w organizmie zwierzęcia przez pewien czas (zazwyczaj rok). To jeden z argumentów, który przemawia za tym, żeby regularnie szczepić swoich pupilów. Inną przesłanką jest na pewno fakt, że podanie szczepionki całkowicie chroni psa czy kota przed wścieklizną lub innymi groźnymi chorobami. Ostatecznym powodem, dla którego nie należy uchylać się do obowiązku szczepień psa, są regulacje prawne, a konkretnie zapisy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Rodzaje szczepień dla zwierząt domowych

Szczepienia dla psów możemy podzielić na zasadnicze i dodatkowe. Obejmują one szczepienia przeciwko:

  • wściekliźnie (obowiązkowe),
  • parawirozie, nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby (dobrowolne).

Z kolei koty można zaszczepić także przeciw panleukopenii, kalciwirozie i herpeswirozie. Obowiązek szczepienia na wściekliznę nie istnieje, ale wielu właścicieli poddaje mu swoich pupili dobrowolnie.

Szczepienia dodatkowe warto rozważyć szczególnie w sytuacji, gdy planujesz podróż ze swoim zwierzęciem za granicę. W warunkach tropikalnych pies lub kot, podobnie jak człowiek narażony jest na działanie innych niż w Polsce bakterii czy wirusów. Przed wyruszeniem w drogę warto skonsultować stan zdrowia pupila oraz zasadność zaszczepienia go ze specjalistą z AW Przychodni Weterynaryjnej.

Obowiązek szczepień

Na właścicielach psów spoczywa prawny obowiązek szczepienia pupili. Do weterynarza należy zgłosić się nie później niż w ciągu 30 dni od ukończenia przez psa 3. miesiąca życia. Następnie szczepienia przeciwko wściekliźnie trzeba powtarzać co 12 miesięcy. Odpowiednia informacja o tym fakcie zostaje zamieszczona w książeczce zdrowia.

Właściciele psów muszą przestrzegać nie tylko terminów szczepień, ale też jakości podawanych szczepionek. Dlatego w celu ich aplikacji najlepiej udać się do zaufanego lekarza, który dysponuje oryginalnymi, właściwie przechowywanymi produktami prawnie dopuszczonymi do obrotu zgodnie z dyrektywami i rozporządzeniami krajowymi oraz unijnymi. W ten sposób zyskuje się pewność, że szczepienie zostało wykonane efektywnie, a pupilowi nie grozi niebezpieczeństwo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *