klapy oddymiające

Dlaczego warto zainwestować w klapy oddymiające?

Stosowanie systemów przeciwpożarowych już dawno przestało być opcją. Współcześnie uwzględnienie w planach oraz ich instalacja jest absolutną koniecznością, aby w ogóle otrzymać pozwolenie na budowę, szczególnie w tak obszernych konstrukcjach, jak centra handlowe, które powstają na skalę masową w naszym kraju i nie tylko. Klapy oddymiające są w ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia pożarowego. Przekonajmy się dlaczego!

Zastosowanie klap dymnych

Jak podają statystyki Państwowej Straży Pożarnej, ogień wcale nie jest główną przyczyną ofiar w sytuacji zagrożenia pożarowego. Wbrew pozorom, to właśnie duszące opary i dym powstały w wyniku spalania są największym zagrożeniem podczas pożaru. Klapy oddymiające wykorzystują naturalną właściwość gazów do unoszenia się, co umożliwiło stworzenie ciągów wentylacyjnych zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza.

Należy wziąć pod uwagę kilka czynników związanych z nagromadzeniem się dymu w płonącym budynku. Jednym z nich jest znaczne ograniczenie widoczności. O ile znaki odblaskowe zostały zaprojektowane do ułatwienia ewakuacji, gęsty dym może sprawić, że będą one zupełnie niewidoczne. Utrudnia on także orientację w terenie oraz dostrzeżenie strategicznych punktów. Jednak ograniczenie widoczności nie jest jedynym problemem podczas wybuchu pożaru. Groźniejsze są toksyczne produkty spalania różnorodnych materiałów, które mogą doprowadzić do zatrucia, a nawet utraty przytomności, podobnie zresztą jak brak tlenu, który jest pochłaniany przez ogień w bardzo szybkim tempie.

Sprawdź ofertę na systemy przeciwpożarowe na stronie: lupusfire.pl.

Zaletą klap oddymiających jest dostarczanie tlenu do budynku, przy jednoczesnym odprowadzaniu dymu. Lokalizacja klap nie jest bez znaczenia – kłęby dymu wydostające się z dachu pozwalają na szybką lokalizację zagrożenia przez Straż Pożarną. Jako alternatywa dla włazów i szyb dachowych, umożliwiają także odpowiednie doświetlenie budynku, czy klatek schodowych, oferując jednocześnie system wietrzenia, który doskonale funkcjonuje również poza sytuacją pożarową. Dodatkową zaletą jest możliwość zdalnego sterowania lub wyposażenie klap w czujniki, które umożliwiają automatyczne sterowanie.

Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenia tego typu powinny być montowane wyłącznie przez profesjonalistów, gdyż od precyzji wykonania montażu zależy później skuteczność systemu. Nie ma tutaj miejsca na oszczędności, gdyż od tej decyzji może zależeć życie wielu osób.