blachodachówka

Dlaczego warto wybrać blachę na dach?

Blaszane pokrycia dachowe cieszą się ogromną popularnością i coraz częściej można je spotkać nie tylko na budynkach gospodarczych, ale też domach jednorodzinnych. Dlaczego? Bo materiał ten jest ekonomiczny oraz trwały, a jest to przecież bardzo ważne, bo dach ma nie tylko zdobić budynek, ale przede wszystkim chronić go przed opadami i chłodem. Poznajmy bliżej szereg zalet blachy trapezowej oraz blachodachówki, bo to o nich mowa w tym artykule.

Właściwości blachy trapezowej i jej rodzaje

Blacha trapezowa jest chętnie wybierana przez inwestorów, zwłaszcza do krycia wielkich hal przemysłowych. Jest ona tania, wytrzymała i do tego łatwa w montażu, trzeba dodać też, że materiał ten jest również lekki, nie obciąża więc zbytnio konstrukcji budynku. Jak już jesteśmy przy wadze, to należy wspomnieć również, że materiał jest też odporny na wilgoć i opady, nie zwiększa więc swojej masy np. podczas deszczu. Czym dokładnie jest blacha trapezowa? To blacha ocynkowana, a jej przetłoczenia mają przekrój trapezu, stąd też jej nazwa. Blachę trapezową możemy podzielić ze względu na rodzaj wykończenia :

  • Ocynkowana
  • Alucynkowa – czyli pokryta z obu stron powłoką wykonaną ze stopu cynku z aluminium. Dzięki temu jest ona jeszcze bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz zmiany temperatur. Blachy tego typu najczęściej mają zastosowanie na dachach obiektów przemysłowych, produkcyjnych oraz magazynowych.
  • Z powłoką poliestrową – ten rodzaj blachy najczęściej stosuje się w budownictwie mieszkalnym,

Blachodachówka – jej zalety i rodzaje

Właściwości tego materiału są w zasadzie takie same jak u wyżej wspomnianej blachy trapezowej, jednak blachodachówka różni się od niej wizualnie. Ze względu na to, że z w wyglądu bardzo przypomina tradycyjną blachówkę ceramiczną, jest ona chętnie wybierana do krycia dachów domów jednorodzinnych oraz do renowacji dachów domów w starym stylu. Możemy dostać też blachodachówki o powłoce imitującej drewno, sprawdzą się więc na budynkach w stylu zakopiańskim czy na dachach leśniczówek. Blachodachówka w arkuszach, które są cięte na wymiar oraz pod postacią paneli modułowych, które montuje się na dachu.

Dlaczego warto wybrać blachę?

Oprócz szeregu zalet, które zostały wymienione wyżej, warto też dodać, że zarówno blacha trapezowa jak i blachodachówka, wytrzymają od 15 do 25 lat, nie tracąc przy tym estetycznego wyglądu oraz właściwości. Natomiast te najdroższe blachy, posiadają gwarancję nawet na 40 lat, nie zmieniając przez ten czas swojego wyglądu. Jeden i drugi materiał występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, przez co bez trudu dobierzemy odpowiedni do elewacji.