nieruchomości

Dlaczego powierzyć sprzedaż domu biuru nieruchomości?

Kiedy sam sprzedajesz swój dom, może się wydawać, że jest to świetny sposób na zaoszczędzenie tysięcy złotych. W końcu standardowa prowizja pośrednika w obrocie nieruchomościami wynosi od 5%. Biorąc pod uwagę wielkość tej opłaty, możesz pomyśleć, że działanie jako agent własnej sprzedaży z pewnością będzie warte oszczędności. Niemniej w tej materii warto jednak sięgnąć po pomoc specjalistów.

Częste bagatelizowanie ofert wystawianych przez właściciela

W przypadku takiego modelu sprzedaży agent kupującego wie, że po drugiej stronie transakcji nie znajdzie innego specjalisty. Nawet jeśli klient będzie nalegał na obejrzenie Twojego domu, agent może zniechęcić go do składania oferty, powołując się na kłopoty i ryzyko związane z próbą zamknięcia transakcji bez profesjonalnego przedstawiciela sprzedawcy – i bez gwarantowanej prowizji.

Mówi się, że takie oferty mają rację bytu w dwóch przypadkach: nie ma innych dostępnych zasobów reklamowych lub ich cena jest śmiesznie niska. Doświadczeni brokerzy generalnie unikają sytuacji, w której sprzedający nie zapłacił pełnej uzgodnionej prowizji agentowi, który sprowadził potencjalnego klienta.

Agenci unikają sprzedaży emocjonalnej

Sprzedaż domu jest zazwyczaj procesem emocjonalnym. Posiadanie agenta sprawia, że zmniejsza się prawdopodobieństwo popełnienia głupich błędów, takich jak zawyżenie ceny domu, czy odmowa przeciwstawienia się niskiej ofercie z racji własnych fanaberii. Nikt nie chce przecież pracować z osobą, która swoje decyzje argumentuje lepszym lub gorszym nastrojem, prawda?

Jeśli zrezygnujesz z agenta, będziesz musiał również bezpośrednio radzić sobie z odrzuceniem za każdym razem, gdy agent kupującego powie ci, że klient nie jest zainteresowany. Jako właściciel domu, słuchanie niektórych komentarzy ze strony kupujących i często ich agentów może być dość denerwujące.

Agenci biura nieruchomości pracują na cały etat

Czy jesteś w stanie spieszyć się z pracy do domu za każdym razem, gdy ktoś chce zobaczyć Twój dom? Czy możesz usprawiedliwić się ze spotkania za każdym razem, gdy dzwoni potencjalny nabywca? Czy pod koniec długiego dnia pracy masz energię, aby wykorzystać każdą możliwą okazję do promocji swojego domu? Czy jesteś ekspertem w marketingu domów?

Czy masz w tym jakieś doświadczenie? Twoja odpowiedź na wszystkie te pytania prawdopodobnie brzmi „nie”. Odpowiedź agenta na wszystkie te pytania brzmi „tak”.

Negocjacje cenowe wymagają odpowiednich umiejętności

Nawet jeśli masz doświadczenie w sprzedaży, nie masz specjalistycznego doświadczenia w negocjowaniu sprzedaży domu. Agent kupującego najpewniej ma, więc jest bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces w negocjacjach, co oznacza mniej pieniędzy w Twojej kieszeni.

Podsumowanie

Perspektywa samodzielnej sprzedaży własnego domu tylko z pozoru wydaje się korzystna. W rzeczywistości lepiej jest zawierzyć specjalistom z doświadczonego biura nieruchomości, którzy dołożą wszelkich starań, aby pomóc nam zarobić jak najwięcej na transakcji.