pellet

Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Pellet to ekologiczne i odnawialne paliwo z grupy biopaliw. Ma postać granulatu z trocin drzewnych, a konkretniej mocno sprasowanych wałków o średnicy kilku milimetrów. Niektórym z nas wyglądem może przypominać karmę dla gryzoni, innym różnego rodzaju nawozy do roślin – i jest to poniekąd skojarzenie słuszne, ponieważ popiół powstający ze spalania pelletu nadaje się na nawóz. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ogrzewając nasz dom pelletem, dużo tego nawozu nie wyprodukujemy… ale to akurat atut. Dlaczego pellet określany jest jako najczystsze paliwo na świecie i przedstawiany jako paliwo przyszłości? – O tym postaramy się opowiedzieć w naszym artykule.

Pellet drzewny w liczbach – kilka przykładów

Proces spalania zawsze emituje ciepło – ale też produkty uboczne. To odpady stałe w postaci popiołów oraz odpady lotne. W związku z tym, że coraz świadomiej eksploatujemy nasze środowisko, zależy nam na maksymalnej redukcji produktów ubocznych ogrzewania. Weźmy pod lupę kilka prostych porównań. Podczas spalania 1 tony pelletu produkujemy około 10 kg popiołu, który możemy wykorzystać jako nawóz mineralny. Podczas spalania 1 tony węgla kamiennego produkujemy mniej więcej 6-12 razy więcej popiołu, który w dodatku nie może być przez nas wykorzystany. Podczas spalania 1 tony pelletu otrzymujemy średnio 15-19 GJ energii – niewiele mniej niż podczas spalania wciąż niezwykle popularnego w Polsce węgla kamiennego. Trzeba jednak zaznaczyć, że w pierwszym przypadku (spalanie 1 tony pelletu) wyprodukujemy 11 kg tlenku węgla, a w drugim przypadku (spalanie 1 tony węgla kamiennego) będzie to już około 50 kg szkodliwych gazów. Podobnie jest z emisją tlenków siarki, tlenków azotu, a także zawieszonego pyłu, który trafia do naszej atmosfery. Czy zatem pellet jest ekologiczny? – Bez wątpienia tak, ale pod warunkiem, że będziemy go spalać w wysokiej klasy kotle.

Ekologiczny opał to nie wszystko – kotły na pellet klasy 5

By spalanie pelletu było naprawdę ekologiczne, proces musi się odbywać w wysokiej klasy urządzeniu grzewczym. Jak mówi nam przedstawiciel firmy BUDMET z Czeladzi, nowoczesne kotły na pellet, które są czasem nazywane piecami na pellet, muszą spełniać wszystkie warunki klasy 5 normy PN EN 303-5:2012, która dotyczy kotłów grzewczych na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Obecnie najlepiej inwestować w nowoczesne kotły na pellet, które dodatkowo spełniają najnowsze wymagania ekoprojektu EcoDesign Komisji Europejskiej, która wejdzie w życie w 2020 roku i będzie obowiązywał wszystkie kotły na paliwa stałe o nominalnej mocy cieplnej do 500 kW, które będą wprowadzane na rynek. Pellet jest ekologiczny – jeśli jest dobrze spalany.

Naprawdę warto wybierać ekologiczne ogrzewanie. Wyobraźmy sobie, że nasz świat jest jak nasz organizm. Jeśli właściwie będziemy się o niego troszczyć, będzie miał szansą na długie życie w zdrowiu. Pamiętajmy też przy tym, że przyczyniając się do dobrej kondycji świata, przyczyniamy się też do dobrej kondycji nas samych – w końcu jesteśmy jego częścią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *