Komin systemowy

Dlaczego kominy systemowe są lepsze od murowanych?

Tradycyjny komin domu powstaje w taki sam sposób jak cała reszta budynku – jest wznoszony cegła po cegle na całej swej wysokości. Przez lata taka metoda była najlepszą dostępną na rynku, jednak wraz z rozwojem technologii budowlanej pojawiła się alternatywa pod postacią tak zwanych kominów systemowych. Pod jakimi względami rozwiązanie to jest lepsze, niż stare, dobrze znane murarstwo?

Komin systemowy – co to takiego?

Żeby wyjaśnić, czym komin systemowy przewyższa tradycyjny komin ceglany, należy określić, czym w ogóle taka konstrukcja jest. W dużym skrócie – komin systemowy to kompletny układ składający się z przewodu spalinowego, wkładu ochronnego oraz przyłączy do kotła, który od podstaw wytwarzany jest w zakładach producenta, a nie na placu budowy. Oznacza to, że komin taki powstaje z tak zwanych prefabrykatów. Do wprowadzenia na rynek tego typu rozwiązań w dużej mierze przyczyniły się zmiany w technologii spalania paliw.

– Wraz z upowszechnieniem się paliw gazowych i olejowych zaistniała konieczność wyposażenia przewodów spalinowych we wkłady, chroniące murowaną konstrukcję przed wpływem kwaśnych spalin – wyjaśnia przedstawiciel firmy TanieKominy.plRosnąca złożoność kominów sprawiła, że w pewnym momencie wzrosło zapotrzebowanie na inne, prostsze rozwiązania.

Wysokie standard bezpieczeństwa

Kominy systemowe to kompleksowe konstrukcje, na które producenci udzielają nawet kilkudziesięciu lat gwarancji. Pod tym względem przewyższają one konstrukcje murowane starego typu, których trwałość i bezpieczeństwo to jedynie wypadkowa jakości materiałów pochodzących od różnych wykonawców.

Mniej czasu na budowę

Kominy systemowe składają się z dużych prefabrykowanych elementów. Ich rozmiar oraz fakt, że są przygotowane do montażu znacząco wpływa na skrócenie czasu potrzebnego do ukończenia komina. Nie ma potrzeby mozolnego stawiania cegieł – wystarczy zgodnie z instrukcją montażu połączyć wszystkie komponenty.

Mniejsze wydatki

Inną ważną zaletą kominów systemowych jest to, że dzięki nim możemy obniżyć ogólnie koszty postawienia domu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że komponenty do kominów produkowane są na dużą skalę – taka produkcja jest zawsze tańsza, niż wytwarzanie kominów według indywidualnego projektu. Po drugie samo postawienie komina zajmuje mniej czasu i jest prostsze – przekłada się to na niższe koszty robocizny.

Mniejsze rozmiary

Tradycyjne kominy z cegieł znane są z tego, że są dość masywnymi konstrukcjami. Inaczej jest w przypadku kominów systemowych, które projektowane są w taki sposób, by zajmować jak najmniej miejsca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *