ból brzucha

Dlaczego boli nas brzuch ?

Bóle brzucha na ogół nie świadczą o niczym poważnym, pojawiając się w reakcji na stres, po spożyciu ciężkich pokarmów, ewentualnie w wyniku zatrucia pokarmowego, które zwykle nie wymaga zaawansowanego leczenia. Niestety jednak nie w każdym przypadku tak jest. Jednorazowy ból brzucha najczęściej nie oznacza poważnej choroby, ale już jeśli pojawia się dość często, jest sygnałem , że coś jest nie tak. Wówczas trzeba udać się do lekarza, gdyż nieleczone choroby mogą dawać bardzo poważne powikłania.

Bóle charakterystyczne dla poszczególnych schorzeń

Problem z diagnozowaniem chorób polega na tym, że czasami niektóre z nich mają utajony charakter i dają o sobie znać dopiero w określonych okolicznościach. Przykładem tego jest zapalenie żołądka, które często przebiega bezobjawowo albo daje objawy na tyle słabe, że nie skłaniają do wizyty u lekarza. Często też składa się je na karb innych, mniej poważnych problemów z układem pokarmowym.

Dopiero kiedy dojdzie do znacznego podrażnienia żołądka, na przykład na skutek spożycia mocno drażniących pokarmów czy wypicia dużej ilości alkoholu, może pojawić się charakterystyczny ból. Cechy takie posiadają też wrzody żołądka. Niestety, brak wiedzy o tych chorobach nie sprawia, że one nie postępują. Szczególnie wrzody mogą dawać poważne powikłania, powodując perforację żołądka i zapalenie otrzewnej, co wymaga natychmiastowej operacji.

Jak zapobiec powikłaniom?

Każda z chorób żołądka może mieć groźne konsekwencje jeśli zostanie zaniedbana, podczas gdy właściwe leczenie pozwala na Powrót do zdrowia Warto więc odwiedzić stronę amol.pl/dlaczego-boli-zoladek-przyczyny-i-sposoby-leczenia i sprawdzić, jakie rodzaje bólu brzucha dają poszczególne schorzenia. Dolegliwości te i objawy są bardzo charakterystyczne, co na pewno jest dużym ułatwieniem jeśli chodzi o diagnostykę. Nie ma więc dobrej wymówki, by nie udać się do lekarza jeśli zauważy się u siebie zjawiska typowe dla zapalenia żołądka czy wrzodów. Również zakażenie pasożytnicze, które wywołuje ból żołądka jako jeden z objawów, może doprowadzić do poważnych problemów. Schorzenia te często dotyczą dzieci, ale mogą dotykać również dorosłych. Obecność pasożytów w organizmie daje wiele uciążliwych objawów, a także poważnie obciąża organy wewnętrzne, siejąc w organizmie prawdziwe spustoszenie.

Najgroźniejszą chorobą jednak jest rak żołądka. Powinny diagnozować się przede wszystkim osoby, które miały przypadki takiego nowotworu w swojej rodzinie. Wówczas każdy symptom powinien skłaniać do konsultacji z lekarzem i lepiej skonsultować się dwa razy niż zaniedbać swoje zdrowie i doprowadzić do rozwoju choroby.

Groźne alergie pokarmowe wywołujące ból brzucha

Ból żołądka coraz częściej wskazuje też na istnienie alergii pokarmowych. Są one wykrywane u wielu osób, dorosłych i dzieci (warto wiedzieć, że mogą pojawić się na każdym etapie życie), ale wiele osób podchodzi do tego tematu pobłażliwie. Niektórzy uważają, że jest to bardziej kaprys niż faktyczne problemy ze zdrowiem, wymagające zdecydowanej reakcji. Jeśli jednak komuś nie przeszkadzają objawy takie jak ból żołądka, wzdęcia, biegunka czy nawet wysypka, pojawiające się po spożyciu alergenu, to powinien wiedzieć, że na tym się nie kończy. Bagatelizowanie alergii pokarmowej i nagminne spożywanie uczulającego składnika może wywoływać znacznie poważniejsze dolegliwości.

ból brzucha