Dlaczego białko w diecie jest takie ważne?

Białko jest jednym w ważniejszych budulców naszych mięśni. Jest niezbędne do naszego funkcjonowania. Bardzo ważne jest spożywanie białka, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy wyrzeźbić naszą sylwetkę.

Białko– najważniejsze informacje

Zapewne każdy wie, że, aby być sportowcem niezbędna jest odpowiednia dieta. Bez niej dużo ciężej jest osiągnąć zamierzony cel. Jednym z podstawowych składników takiej diety jest białko. Jednak warto wspomnieć, że jest ono podstawowym oraz najważniejszym składnikiem pokarmowym. To właśnie, dzięki białku nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. W naszym ciele dziennie produkowane jest ok. 300 gram białka dziennie, natomiast zużywane tylko ok. 70 gram. Białka mają strukturę złożoną i zbudowane są z aminokwasów. Te z kolei bardzo często porównywane są do cegiełek. Na chwilę obecną wyróżnia się 21 aminokwasów; dziewięć z nich to aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nie wytwarza ludzki organizm i muszą być dostarczane w diecie, natomiast reszta są to aminokwasy endogenne, te z kolei wytwarzane są przez ludzki organizm.

Rodzaje białka

Wyróżniamy dwa rodzaje białek:
– pełnowartościowe,
– niepełnowartościowe.

Pierwsze z nich to takie, które zawierają wszystkie dziewięć aminokwasów w takiej ilości, aby podtrzymywane mogły być podstawowe funkcje życiowe, natomiast białka niepełnowartościowe to te, które nie zawierają wszystkich egzogennych aminokwasów. Warto wspomnieć o tym, że każdy z nas ma inne dzienne zapotrzebowanie na białko, a zależne jest to od tego jak dużo aktywności fizycznych uprawiamy. U osób, które na co dzień prowadzą aktywny tryb życia jest ono niemal podstawowym składnikiem w diecie. Białko potrzebne jest do odnowy tkanek oraz do zniwelowania kontuzji doznanych na treningu. Jako, że jest to podstawowy materiał budulcowy naszych mięśni powinniśmy ze szczególną uwagą dbać o poziom białka w naszym organizmie. Co najważniejsze białka nie może być, ani za dużo, ani za mało, bo może mieć to bardzo poważne konsekwencje. Odżyki naprawdę dobrej jakości można kupić w sklepie centrumodzywek.net.

Niedobór lub nadmiar białka – czym to grozi?

Skutki niedoboru to:
– łamliwość paznokci,
– obrzęki stawów,
– anemia,
– wypadanie włosów.

Skutki nadmiaru:
– alergie,
– nadciśnienie,
– nerwowość,
– choroby serca.

Jak, więc widać skutki niedoboru lub nadmiaru białka mogą być naprawdę poważne, zatem warto jest dbać o jego odpowiedni poziom w organizmie.