Jak dbać o zęby?

O higienę jamy ustnej należy zacząć dbać już od wieku niemowlęcego. Zaszczepienie dzieciom nawyku codziennej higieny jest skutecznym sposobem na zapobiegnięcie próchnicy. Niemowlęta powinny mieć dziąsła przemywane gazikiem lub gąbeczką a gdy wyrżną się im pierwsze zęby należy je myć szczoteczką. Po umyciu nie wolno pić słodkich napojów. Nie umyte zęby nie zależnie od wieku, nie tylko mają resztki jedzenia ale i brzydko pachną.

Ważną rzeczą jest nauka prawidłowego szczotkowania zębów, ponieważ złą techniką można nie usunąć do końca gromadzącej się płytki nazębnej.

Istnieją dwa sposoby prawidłowego szczotkowania zębów. Oto jeden z nich.

Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45stopni do linii dziąseł i czyścić zęby ruchem wymiatającym lub obrotowym zaczynając od dziąseł. Na początku czyści się zewnętrzne powierzchnie zębów górnych potem dolnych. Następnie wewnętrzne powierzchnie zębów górnych potem dolnych. Na koniec czyści się powierzchnie żujące i powierzchnię języka w celu usunięcia bakterii i odświeżenia oddechu.

Zęby powinny być myte po każdym posiłku a co najmniej dwa razy dziennie. Koniecznie po kolacji, przed spaniem. W czasie snu zmniejsza się wydzielanie śliny, które powoduje wzrost ryzyka próchnicy. Mała ilość śliny sprawia, że w jamie ustnej wzrasta ilość bakterii kwasotwórczych, które mają pożywkę w postaci nie wyczyszczonej płytki nazębnej. Nocą szybciej rozwijają się bakterie beztlenowe przyczyniające się do stanów zapalnych dziąseł i brzydkiego zapachu z ust. Sen będzie korzystnie wpływał na stan dziąseł i zębów, gdy wieczorem zostaną umyte zęby.

Jednej szczoteczki używamy nie dłużej niż przez 3 miesiące, ewentualnie krócej jeśli są widoczne ślady zużycia. Koniecznie należy wymienić ją po przeziębieniu, żeby nie doprowadzić do powtórnej infekcji.

Do czynności szczotkowania potrzebna jest pasta do zębów. Jaką wybrać z tak bogatej oferty producentów? Odpowiedź brzmi: odpowiednią dla siebie. Najczęściej wybierana jest pasta z dodatkiem fluoru. Są miejsca w Polsce gdzie w wodzie pitnej znajduje się bardzo duże stężenie fluoru więc tam powinny być stosowane pasty bez fluoru. Jeżeli istnieją problemy związane ze stanami zapalnymi, ubytkami, kamieniem nazębnym, przebarwieniami lub nadwrażliwością należy skonsultować się ze stomatologiem.

Dla dzieci proponowane są pasty dziecięce bez fluoru lub z mniejszą jego zawartością. Dodatkowo zawierają substancje zapachowe. Pasty dla dorosłych się różnią od dziecięcych większym stężeniem fluoru. Pasty wybielające zawierają w składzie granulki i mikrskopijne kuleczki usuwające przebarwienia. W ich skład wchodzą naturalne składniki wybielające takie jak porosty, cytryna lub soda oczyszczona. Pasta p/kamieniowi nazębnemu zawiera środki ścierne usuwające płytkę nazębną. Natomiast w paście odświeżającej są wyciągi z mięty i innych ziół. Pasta na podrażnione dziąsła ma w swoim składzie zioła o działaniu p/zapalnym.

Na opakowaniach past do zębów znajdują się na końcu tubki kolorowe paski. Jest to Certyfikat Jakości ISO. Każdy pasek oznacza inną skład pasty. Czarny pasek oznacza zawartość samych środków chemicznych, czerwony zmniejszoną zawartość środków chemicznych w tym sodę, parfinę czy aluminium. Niebieski informuje o połowicznych składnikach – chemicznych i naturalnych. Natomiast zielony mówi o samych naturalnych składnikach.

Dbanie o zęby powinno stać się priorytetem. Od zdrowych zębów uzależnione jest zdrowie całego organizmu.

Artykuł przygotował stomatolog Ursus CSS Stomatologia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *