złote pierścionki

Jak czyścić złote pierścionki domowymi sposobami?

Złoto nie śniedzieje jak miedź i nie czernieje jak srebro, lecz jak każdy przedmiot, ulega zabrudzeniom. Złote pierścionki, noszone codziennie lub bardzo często zbierają na sobie naturalny tłuszcz z naskórka, kurz, a także drobinki brudu z przedmiotów codziennego użytku – klamek, naczyń, odzieży. Złoto matowieje i traci swój blask. A więc czym czyścić złotą biżuterię?

Płyn do mycia naczyń i gorąca woda

Najlepiej sprawdzi się w czyszczeniu złotych pierścionków silnie skoncentrowany płyn do mycia naczyń, gorąca woda i miękka ściereczka lub gąbka. Biżuterię można przemyć wilgotną, nasączoną w wodzie z detergentem ściereczką i delikatnie wytrzeć do sucha. Jeżeli złote pierścionki są silnie zabrudzone, warto je pozostawić w miksturze na kwadrans.

Ta metoda jest szczególnie wskazana dla biżuterii z kamieniami szlachetnymi.

Soda i kwasek cytrynowy

Do małego pojemnika należy wsypać sodę wraz z kwaskiem cytrynowym w proporcjach 1:1. Umieścić w niej pierścionek i zalać odrobiną wrzącej wody. Odczekać, aż wytworzona piana opadnie i wówczas spłukać pod bieżącą wodą i delikatnie wytrzeć do sucha. Pastą nie powinno się przecierać biżuterii. Złoto jest stosunkowo miękkie i w ten sposób łatwo je porysować, co spowoduje szybkie matowienie.

Nie należy używać środków chemicznych do czyszczenia pierścionków z kamieniami szlachetnymi, cyrkoniami i innymi dodatkami. Klej, który mocuje kamienie i inne elementy do złota może się łatwo rozpuścić i ozdobne „oczko” łatwo odpadnie.

Proszek do pieczenia

Nasączony wodą wacik należy posypać proszkiem do pieczenia i powstającą pianę wraz z wacikiem przyłożyć do biżuterii. Nie pocierać! Następnie dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i delikatnie wytrzeć do sucha.

Ocet i sok z cytryny

Złote pierścionki odzyskują blask po namoczeniu ich na kwadrans w soku z cytryny lub occie. Należy również uważać na ryzyko odklejenia się kamieni szlachetnych. Doskonale likwidują zielonkawy nalot i plamki, które powstają na złocie. Przy pomocy mięciutkiej ściereczki, można delikatnie pocierać złoto, by lepiej je doczyścić. Złota biżuteria czyszczona sokiem z cytryny nabiera niezwykłego blasku.

Specjalistyczne środki do czyszczenia złotej biżuterii

W sklepach biżuteryjnych można nabyć specjalne preparaty, które są specjalnie opracowane do domowej pielęgnacji złotej biżuterii. Zgodnie z instrukcją, można nimi spryskać złote pierścionki i łańcuszki i następnie wypłukać lub wytrzeć do sucha. Bezwzględnie należy przeczytać  instrukcję i sposób użycia, by nie uszkodzić lub nie doprowadzić do zmatowienia dodatków biżuteryjnych.

Czyszczenie profesjonalne biżuterii ze złota

Jeżeli złote pierścionki są silne zabrudzone lub zmatowiałe i porysowane a domowe środki nie pomagają, warto rozważyć profesjonalne czyszczenie i polerowanie złota. Tę usługę oferuje większość zakładów jubilerskich. Nie jest ona tania, lecz czasami pozostaje jedyną opcją, by złoto odzyskało swój dawny blask.

Codzienna dbałość o złotą biżuterię

Wiele kobiet nosi złote pierścionki non stop. By nie dopuścić do zabrudzeń, do prac domowych lub ogrodowych należy je zdejmować. Co kilka dni przemyć, pocierając szarym mydłem lub myjąc płynem do mycia naczyń i dokładnie susząc. Również złote pierścionki przechowywane w pudełkach i nieużywane zbyt często należy od czasu do czasu przemyć płynem do mycia naczyń i po wysuszeniu odłożyć z powrotem. Regularna dbałość pozwoli na uniknięcie drogiego czyszczenia.