mosty legionowo

Czym zajmuje się protetyka?

Jedną z dziedzin stomatologii jest protetyka, która zajmuje się uzupełnianiem braków zębowych przy użyciu różnego rodzaju protez stomatologicznych. Dzięki postępowi technologicznemu w tej dziedzinie możemy skorzystać z wielu różnych rozwiązań, które pozwalają na uzupełnienie brakujących zębów.

Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie powinno być rozwiązaniem ostatecznym. Dzisiejsza stomatologia ma wiele sposobów na to, by ocalić zęby, które dawniej byłyby skazane na ekstrakcję, jednak zęby można stracić także na przykład na skutek urazu czy wypadku. Uzupełnianie braków zębowych jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowego przebiegu żucia, gryzienia, a także mówienia. Choć wydawać by się nam mogło, że brak pojedynczych zębów nie jest dużym problemem, to nawet jeden brakujący ząb może spowodować rozchwianie się zębów czy przesunięcie się zębów w łuku zębowym.

Protezy ruchome

Jedną z możliwości uzupełnienia braków zębowych jest zastosowanie ruchomych protez zębowych, potocznie nazywanych sztucznymi szczękami. Protezy te są dopasowywane przez protetyka do indywidualnych potrzeb pacjenta. Proteza ruchoma to jednorazowo mniejszy koszt, jednak warto pamiętać o tym, że wymaga ona specjalnych preparatów do pielęgnacji oraz wymiany protezy co kilka lat. Wiele osób jednak decyduje się na to rozwiązanie.

Protezy stałe

Innym rozwiązaniem stosowanym w protetyce są protezy stałe. Mogą one być stosowane zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Protezy stałe takie jak korony i mosty legionowo używa się w przypadku pojedynczych braków zębowych. Jeżeli zaś pacjent wymaga odbudowania całego uzębienia lub na przykład jednego łuku zębowego, wówczas coraz częściej zastosowanie mają protezy stałe oparte na implantach. Do szczęki lub żuchwy wszczepia się wówczas punktowo implanty, zaś na nich osadza się protezę.

Odbudowa prawidłowego zgryzu jest bardzo ważna, dlatego warto poświęcić nieco czasu, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla siebie, zarówno pod względem finansowym jak i praktycznym.