dzwignice.pl

Czym zajmuje się operator dźwigu? Kompetencje, obowiązki, uprawienia

Istnieje wiele różnych typów, marek, modeli i rozmiarów żurawi, takich jak dźwigi samojezdne, żurawie wieżowe i każdy z tych typów należy opanować na innym szkoleniu. Czy warto rozpoczynać pracę z urządzeniami dźwigowymi?

A może jednak wystarczy szkolenie na operatora maszyn budowlanych? O istocie pracy operatora dźwigu opowiedzą specjaliści z dzwignice.pl

Co robi operator dźwigu?

Operatorzy dźwigów zwykle wykonują następujące czynności:

  • Przenoszą materiał zgodnie z planem lub harmonogramem, który otrzymują od swoich przełożonych.
  • Konfigurują i monitorują stan maszyn, które obsługują na co dzień.
  • Dokonują drobnych napraw sprzętu, zgłaszają usterki odpowiednim osobom, przygotowują sprzęt do sprawnej i bezproblemowej pracy.
  • Zajmują się rozładunkiem i załadunkiem danego produktu.

W środowiskach magazynowych większość operatorów dźwigów korzysta z wózków widłowych i przenośników taśmowych. Zautomatyzowane czujniki i etykiety są coraz częściej wykorzystywane do śledzenia towarów, dzięki czemu operatorzy mogą pracować szybciej. W magazynach operatorzy zazwyczaj ściśle współpracują z maszynami ręcznymi.

Gdzie znajdują pracę?

Wielu operatorów dźwigów pracuje dla przedsiębiorstw górnictwa podziemnego i odkrywkowego. Pomagają kopać lub odkrywać kopalnię, usuwać ziemię i skały, a także wydobywać rudy i inne drogocenne materiały. W budownictwie operatorzy dźwigów usuwają ziemię, aby zwolnić miejsce dla budynków. Niektóre prace na placu budowy wymagają ich ciągłej obecności na całej długości projektu budowlanego. Na przykład operatorzy często pomagają budować wysokie budynki, transportując materiały do ​​pracowników znajdujących się wysoko nad ziemią. Operatorzy dźwigów pracują w różnych branżach, takich jak budownictwo, stolarka, rafinerie, górnictwo, produkcja metali oraz magazynowanie i składowanie.

Wady pracy z urządzeniami dźwigowymi

Niektóre ze starszych dźwigów mogą być bardzo głośne, więc stosowanie ochrony słuchu jest niezbędne. Operator żurawia często pozostaje przez większość dnia w maszynie, więc tam też je i odpoczywa. Komunikacja z innymi członkami załogi budowlanej ograniczona jest do sygnałów ręcznych lub radia.

operator dźwigu

Jednak praca z urządzeniami dźwigowymi daje wiele satysfakcji i może być furtką do kolejnych zawodowych sukcesów. Operatorzy dźwigów mogą zostać nadzorcami lub brygadzistami, a coraz częściej kupują własny sprzęt i rozpoczynają działalność jako niezależni operatorzy-właściciele. Dobrym pomysłem jest również uzupełnienie uprawnień dzięki innym szkoleniom na operatora maszyn budowalnych lub kursów operatora UDT, co pozwala na wynegocjowanie wyższych stawek u pracodawców.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *