Czym zajmuje się lekarz medycyny estetycznej?

Im dłużej żyjemy i cieszymy się dobrym zdrowiem, tym dłużej też chcemy zachować młodzieńczy wygląd – i nic w tym dziwnego. Stąd jak grzyby po deszczu pojawiają się w ostatnich latach coraz to nowe miejsca, w których możemy poddać się zabiegom nie tylko spowalniającym starzenie, ale też odwracającym jego skutki. Do wyboru mamy usługi świadczone m.in. lekarzy medycyny estetycznej. Czym jednak dokładnie zajmują się ci specjaliści?

Warto sobie zadać to pytanie choćby dlatego, że oprócz nich naszym wyglądem zająć się może się zająć także kosmetyczka albo chirurg plastyczny. Dobrze więc wiedzieć, do którego fachowca najlepiej się udać z danym problemem. W bardzo dużym skrócie lekarz medycyny estetycznej plasuje się właśnie gdzieś pomiędzy kosmetyczką a chirurgiem plastycznym.

Uprawnienia

Ma on o wiele większy zakres uprawnień niż kosmetyczka, a to z uwagi na ukończone studia medyczne, które pozwalają mu legalnie wypisywać recepty, przede wszystkim zaś wykonywać bardziej inwazyjne zabiegi. Chodzi m.in. o te wymagające przerwania ciągłości skóry (w tym wszelkie wkłucia, czyli np. mezoterapię albo ostrzykiwanie kwasem hialuronowym) lub usunięcia tkanek (przy użyciu choćby lasera czy metodą wymrażania).

W Polsce nie istnieje jeszcze taka specjalizacja lekarska jak medycyna estetyczna. Dopiero od stosunkowo niedawna można zrobić studia podyplomowe z tego zakresu, jest to jednak raczej sposób na kompleksowe poszerzenie wiedzy niż regulowana wymogami prawnymi konieczność. Lekarzem medycyny estetycznej może więc stać się zarówno chirurg, jak i np. stomatolog.

Lekarz medycyny estetycznej a chirurg plastyk

Nie można więc automatycznie utożsamiać tego rodzaju specjalisty z chirurgiem plastycznym, który z racji swojego wykształcenia i doświadczenia może wykonywać tak skomplikowane zabiegi operacyjne, jak choćby lifting twarzy i szyi czy liposukcję. Zakres usług świadczonych przez lekarza medycyny estetycznej jest więc nieco węższy, choć z drugiej strony oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by usługi te świadczył zarazem chirurg plastyk.

Konsultacje i badania

Niezwykle ważnym elementem działalności lekarzy medycyny estetycznej są obok samych zabiegów także poprzedzające je konsultacje. W ich trakcie przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad lekarski mający na celu wychwycenie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia danej procedury. Zlecone mogą zostać też rozmaite badania dodatkowe, czego raczej nie należy spodziewać się w przypadku zabiegów wykonywanych przez kosmetyczkę.

Kompleksowe podejście

Skąd jednak mamy wiedzieć, czy powinniśmy skorzystać z jej usług, czy też właśnie udać się raczej do lekarza medycyny estetycznej? Najlepiej zgłosić się do kompleksowo zajmującej się wyglądem placówki, takiej jak choćby specjalistyczna przychodnia High-Med w Warszawie, gdzie specjaliści różnych profesji ściśle ze sobą współpracują i do każdego przypadku indywidualnie dobierają optymalną formę zabiegów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *