bramy garażowe

Czym się kierować wybierając bramę garażową?

Zakup bramy garażowej wiąże się z koniecznością podjęcia ważnej decyzji, która jest jednocześnie niemałym wydatkiem. Dlatego nie można sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd. Wybierając bramę do garażu, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dzięki temu inwestycja ta będzie generowała szereg korzyści zarówno w momencie montażu, jak i w przyszłości.

Rodzaj bramy garażowej

Kupując bramę przeznaczoną do garażu, trzeba przede wszystkim sprawdzić, jakie są rodzaje bram garażowych. W standardowej ofercie można znaleźć bramy segmentowe, roletowe, uchylne oraz bramy dwuskrzydłowe. Wybrana brama powinna pasować do garażu, jego wielkości i konstrukcji, a także do otoczenia tego budynku.

Jeżeli garaż jest mały, a przestrzeń dookoła całkiem duża, warto pomyśleć o bramie dwuskrzydłowej. Czasem jednak na zewnątrz jest mało miejsca, ale za to garaż jest dość przestronny, więc dobrze byłoby rozważyć zakup bramy segmentowej, roletowej lub uchylnej.

Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby brama ta nie tylko ładnie się prezentowała, ale by również można było ją swobodnie otwierać i zamykać.

Wymiary bramy garażowej

Kolejna sprawa to na pewno wymiary bramy garażowej. Aktualnie wybór jest bardzo duży. W końcu każdy ma pod tym względem pewne oczekiwania, a niekiedy też musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Jeżeli do garażu będą wprowadzane wyłącznie małe pojazdy, warto pomyśleć o bramie o standardowych wymiarach. Kiedy zaś właściciel posiada większe auto, brama też musi być odpowiednio duża. Przed ostatecznym podjęciem decyzji i dokonaniem wyboru, trzeba dokonać pomiarów zarówno garażu, jak i samochodu, który będzie w nim przebywał.

W sprzedaży są bramy garażowe o różnych wymiarach – o szerokości od 180 do 600 cm i wysokości od 200 do 350 cm. Do najczęściej kupowanych należą bramy o wysokości od 200 do 260 cm i szerokości od 200 do 250 cm w przypadku pojedynczych, a także szerokości od 400 do 500 cm mając na myśli bramy podwójne.

Dodatkowe funkcje bramy garażowej

Wymiary i rodzaj materiału, jaki został wykorzystany do produkcji to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając bramę. Tego rodzaju wyposażenie garażu może mieć również szereg innych funkcji. Specjalne zabezpieczenie antywłamaniowe, otwieranie i zamykanie przy użyciu pilota, izolacja termiczna – to tylko wybrane opcje z dodatkowych funkcji bram garażowych.

Najważniejsze cechy dobrej bramy garażowej

Kupując bramę garażową, trzeba pamiętać o kilku najważniejszych kryteriach wyboru i należy mieć na uwadze to, że jednak cena znajdować się wśród nich nie powinna. Zdecydowanie ważniejsza jest niezawodność, energooszczędność, estetyka i dobry serwis.

Cechą dobrej bramy garażowej jest bez wątpienia bezpieczeństwo. Wpływ na to może mieć – wyłącznik przeciążeniowy, zabezpieczenia na wypadek pęknięcia linki i sprężyny, odpowiedni kształt panelu, który chroni przed przypadkowym przygnieceniem palców.

Drugą cechą dobrej bramy jest bez wątpienia trwałość. Chcąc mieć pewność, że posłuży przez wiele lat, najlepiej postawić na jednego z wiodących producentów, który w produkcji kładzie nacisk na wysoką jakość.

Kolejna sprawa to sterowanie. Dobrze dobrany, szybki i energooszczędny napęd zapewnia przede wszystkim wygodne korzystanie z bramy w różnych okolicznościach.

Atrakcyjny wygląd jest następną cechą dobrej bramy. W końcu ta musi pasować zarówno do garażu, jak też całej posiadłości i znajdujących się w jej otoczeniu pozostałych zabudowań.

Trzymając się powyższych zasad można szybko i dobrze wybrać bramę do swojego garażu. Wystarczy zrobić to raz a porządnie, aby móc cieszyć się jej użytecznością przez wiele długich lat.