premix

Czym są tzw. premixy?

Choć dla doświadczonych vaperów pytanie o to, czym jest premix, wydaje się śmiesznie proste, to każdy, kto nie miał jeszcze styczności z vapem może być nieco zakłopotany. Aby dokładnie zrozumieć co to premix i jakie jest jego zastosowanie, należy wgłębić się nieco bardziej w świat e-papierosów. Znając podstawy można skupić się na wyborze smaków i cieszyć ulubionym aromatem premixu.

Aby dowiedzieć się, czym jest tzw. premix najpierw należy poznać definicję liquidu. Liquid to specjalny płyn zawierający nikotynę, przeznaczony do używania w elektronicznych papierosach. Wlewa się go do zbiorniczka, gdzie w wyniku podgrzania zmienia się w mgiełkę. W przeciwieństwie do dymu papierosowego, mgiełka jest bezzapachowa i niewyczuwalna dla otoczenia. Premix od liquidu różni się jedynie tym, że w swoim składzie nie zawiera nikotyny. Składa się z bazy, czyli roślinnej gliceryny i glikolu oraz aromatu o wybranym smaku. Jest więc gęstą mieszaniną, zazwyczaj dostępną w trzech pojemnościach; 30, 60 i 120 ml.

Jak używać premixu?

Premix nie jest produktem gotowym do użycia. Aby móc vapować, najpierw należy rozcieńczyć go specjalną bazą. Na rynku dostępne są bazy zarówno zawierające nikotynę, jak i te, które są jej pozbawione. Jeśli wybierzemy produkt z nikotyną, to od jej użytej ilości zależeć będzie moc przygotowywanego płynu. Po dodaniu bazy konieczne jest solidne wstrząśnięcie mieszaniny – tak, aby płyny dobrze się wymieszały. Producenci często zostawiają nieco wolnego miejsca w opakowaniach premixów, właśnie z myślą o dodaniu nikotyny. Sposób przygotowania premixu jest więc banalny. Dużo trudniejszy może okazać się wybór odpowiedniego smaku, bo sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju aromatów.

Na jaki premix się zdecydować?

Premixy, podobnie jak wszystkie inne płyny do e-papierosów, podzielić możemy na tytoniówki, owocówki, deserówki i te, które swoje nazwy biorą od popularnych napojów. Jak tłumaczy specjalista ze sklepu ivape.pl: „Najbezpieczniejsza jest zawsze opcja owocowa. Wybór jest tu bardzo duży, smaki zaczynają się od słodkich jabłkowych czy winogronowych, a kończą na kwaśnym kiwi.” Warto dodać, że oprócz walorów smakowych, premixy mają też inną zaletę – zapewniają właściwości rozluźniające bez niebezpieczeństwa wpadnięcia w nałóg. Jak to możliwe? Pochodzące z konopi związki CBD, w przeciwieństwie do nikotyny, nie uzależniają.