studia dualne

Czym są studia dualne i jak wygląda współpraca przedsiębiorstwa z uczelnią?

Doświadczenie na rynku pracy jest cenne zarówno dla osób, które szukają zatrudnienia, jak i dla samych firm, które poszukują kompetentnych kandydatów. Jednym z rozwiązań, które pozwala nabyć tak ważne doświadczenie, są studia dualne. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym są i jak wyglądają.

Czym są studia dualne?

Podstawą studiów dualnych jest praktyczna nauka zawodu, która wynika ze współpracy pomiędzy uczelnią a przedsiębiorstwem. Oznacza to, że studenci obok normalnych zajęć akademickich przechodzą praktyczny instruktaż zawodu. Stają się więc współpracownikami, którzy rozpoczynają od obserwacji działań firmy, a następnie aktywnie w nich uczestniczą. To świetne rozwiązanie dla ambitnych osób, które już od pierwszych chwil nauki na studiach wyższych chcą budować swoją karierę. Kluczowy w tym wypadku są przygotowani pod względem pedagogicznym instruktorzy, współrealizujący nowoczesny program nauczania.

Jakie korzyści dają studia dualne?

Współpraca na linii firma-uczelnia to rozwiązanie, które jest korzystne dla każdej ze stron. Po pierwsze, dzięki zacieśnieniu więzi pomiędzy potrzebami biznesu a możliwościami świata nauki uczelnie mogą szybciej reagować za zapotrzebowanie rynku pracy. W świecie, w którym trendy i nowe możliwości zawodowe pojawiają się szybciej niż kiedykolwiek, szkolnictwo wyższe nie może pozostać w tyle, gdyż w przeciwnym razie naraża swoich absolwentów na olbrzymie trudności w znalezieniu pracy. Dwutorowy tok nauki daje uczelniom szansę na rekrutację najlepszych kandydatów, którzy poza rozwojem zawodowym dadzą także impuls środowisku akademickiemu do zmian i innowacji.

Po drugie, przedsiębiorstwa mają w ten sposób ogromną szansę na pozyskanie wartościowych osób, które będą doskonale przygotowane do podjęcia pracy na danym stanowisku. Biorąc pod uwagę, jak kosztowna jest obecnie rekrutacja i jak trudne jest wyszukanie kandydatów ze specyficznym kompetencjami, studia dualne są doskonałym remedium na bolączki, z którymi boryka się wiele firm w Polsce. Ścisły związek studenta z firmą wzbudza większe poczucie lojalności, dzięki czemu przyszły pracownik nie będzie natychmiast po zakończeniu studiów szukał innych możliwości.

Po trzecie, na studiach dualnych korzystają oczywiście sami studenci. Poszukiwanie pracy po zakończeniu edukacja bywa niezwykle stresujące i frustrujące. Może również trwać wiele miesięcy, szczególnie jeśli absolwent wchodzi na rynek pracy z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Zabezpieczenie swojego bytu finansowego już na pierwszych etapach dorosłości to podstawowy warunek niezależnego, udanego życia.

Jak wygląda współpraca między przedsiębiorstwem a uczelnią?

W ramach studiów dualnych obie strony zawierają porozumienie o współpracy, które jest podstawą działań i określa zakres odpowiedzialności. Inną istotną kwestią jest nowoczesny program nauczania, który będą realizować profesjonalni instruktorzy. Program jest również wypracowywany przez obie strony, tak aby łączyć niezbędną wiedzę teoretyczną z praktycznymi aspektami zawodu, który wybrali studenci. Jeśli Twoje firma jest zainteresowana rozpoczęciem współpracy w kontekście praktycznej nauki zawodów, skontaktuj się z Edunet Poland – pomagamy w tworzeniu programu nauczania, pozyskania uczniów czy szkoleniu kadry, która będzie kształcić przyszłych specjalistów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *