założenie implantu

Czym są implanty zębowe?

Wiele osób myśli, że implanty zębowe to po prostu sztuczny ząb. Nie do końca jest to prawdą. Samym implantem nazywana jest śruba, którą mocuje się wewnątrz kości, aby móc umocować na niej koronę, wykonaną przez protetyka.

Takie rozwiązanie pozwala na zniwelowanie braków w uzębieniu, w mało inwazyjny sposób, dający dodatkowo możliwość na jak najbardziej naturalny efekt końcowy. Protetyka stomatologiczna jest obecnie na tyle rozwiniętą dziedziną, że pozwala na wykonanie korony, która wielkością, kolorem i kształtem, będzie doskonale pasować do pozostałych zębów konkretnego pacjenta.

Implanty zębowe są bezpieczniejsze, od np. mostów protetycznych, ponieważ ich założenie nie wymaga oszlifowania zdrowych zębów (służą one za filary do mocowania mostów.)

Czy warto zdecydować się na założenie implantu?

Jeżeli ma się jakieś braki w uzębieniu, najlepiej odwiedzić gabinet stomatologiczny i skonsultować swój przypadek z dentystą. Chcąc założyć implant, należy pamiętać, że będzie on ciałem obcym umieszczonym w naszym organizmie. Implanty są robione z biokompatybilnych materiałów, co zmniejsza ryzyko odrzucenia i powikłań, ale zawsze należy mieć świadomość, że organizm może nie przyjąć śruby i będzie chciał się jej pozbyć.

Implantów nie można założyć w przypadku:

  • ciąży
  • nieustabilizowanej cukrzycy
  • chorób nowotworowych
  • urazów i stanów zapalnych błony śluzowej

Warto wiedzieć, że założenie implantu wiąże się z minimalnym ryzykiem. Jest ono jednak na tyle niewielkie, że nie ma ogólnych przeciwwskazań do wszczepienia śruby. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do szeregu komplikacji i problemów zdrowotnych. Dlatego, jeżeli nie ma żadnych istotnych przeciwwskazań do założenia implantów, bardzo często są one rekomendowane przez stomatologów. Ich wszczepienie może nas uchronić przed:

  • zanikiem tkanki kostnej w szczęce lub żuchwie
  • rozchwianiem lub przemieszczaniem się w łuku pozostałych zębów
  • wcześniejszym pojawieniem się zmarszczek oraz opadnięciem owalu twarzy
  • problem z napięciem mięśni twarzy
  • wadami wymowy i seplenieniem

Chcąc uzyskać dodatkowe, szczegółowe informacje na temat implantów zębowych, warto wybrać się do gabinetu dentystycznego, w którym doświadczony stomatolog rozwieje nasze wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania.