kserokopiarki

Po czym rozpoznać usterki kserokopiarki?

Kserokopiarka jest obecnie urządzeniem niezbędnym w każdej większej firmie. Ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji zastępuje drukarki komputerowe, umożliwiając wykonywanie nawet tysięcy kopii dokumentów po kilkanaście groszy za sztukę. Jak każde urządzenie jednak, na skutek intensywnej lub niewłaściwej eksploatacji, może ulec uszkodzeniu. Po czym możesz poznać, że Twoje ksero wymaga pomocy serwisu?

Dlaczego kserokopiarki się psują?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie rozsądnego myślenia. Najczęstszą przyczyną, która skłania właściciela do skorzystania z pomocy serwisu, jest niewłaściwa eksploatacja. Kserokopiarki, jak wszystkie inne maszyny biurowe, oczywiście ulegają zużyciu i wymagają reglarnej wymiany niektórych części. Większość awarii jest jednak skutkiem niewiedzy, braku umiejętności użytkowania czy cierpliwości, jakiej wymaga np. wyjęcie zaciętego papieru. Firma Arso Serwis ze Szczecina, która zajmuje się naprawą kserokopiarek, wskazuje cztery typy zachowań maszyn, które mogą sugerować awarię:

 • kopie są nieczytelne, rozmazane, ze smugami lub bardzo blade,
 • wnętrze urządzenia jest zanieczyszczone proszkiem tonera,
 • urządzenie pracuje zbyt głośno lub wydaje nietypowe dźwięki,
 • po włożeniu papieru i uruchomieniu przycisku startu maszyna nie wykonuje kopii.

Każda z wymienionych sytuacji może być zarówno skutkiem błędu w eksploatacji, jak i awarii. Często samodzielne usunięcie problemu jest niemożliwe i należy skorzystać z pomocy serwisanta. Jeśli problem sprowadza się do niewłaściwego włożenia tonera, zostanie rozwiązany na miejscu. W sytuacji, gdy przyczyną jest uszkodzenie się elektroniki czy zużycie części, zazwyczaj kserokopiarka musi trafić do warsztatu.

Najczęstsze przyczyny usterek i awarii kopiarek

Aby wyeliminować problemy z kserokopiarką, warto wiedzieć, jakie są powody jej usterek. Dzięki temu można nie tylko zmniejszyć ich występowanie, ale też przedłużyć żywotność samej maszyny. Niesie to za sobą również korzyści dla firmy. Dłuższy przestój maszyny stwarza wiele problemów z przygotowaniem materiałów szkoleniowych, umów klienckich czy innych dokumentów. Wśród najczęstszych przyczyn awarii kserokopiarek można wymienić:

 • niewłaściwe podłączenie urządzenia,
 • zbyt intensywną eksploatację (więcej kopii dziennie niż zaleca producent),
 • brak lub zbyt mało papieru w kasecie (pojedyncze kartki często przyczyniają się do zacinania papieru),
 • zużycie się tonera lub modułu bębna (w niektórych modelach),
 • niewłaściwe przechowywanie tonera,
 • błędną instalację sterownika,
 • stosowanie nieoryginalnych zamienników tonera,
 • zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi procesami konserwacji, zanieczyszczenie kserokopiarki,
 • uszkodzony toner, wadę fabryczną urządzenia i inne przyczyny zaistniałe z winy producentów.

Jako dwa główne powody awarii kserokopiarek podaje się chęć oszczędzania oraz zapominanie o czytaniu i stosowaniu się do zaleceń instrukcji. Do pierwszej kategorii można zaliczyć sięganie po tanie materiały eksploatacyjne i oszczędzanie na systematycznym serwisowaniu. Zgodnie z zasadą, że „chytry dwa razy traci”, za takie pozorne oszczędności trzeba zapłacić kosztowną naprawą i przestojem. Natomiast zapominanie o stosowaniu się do instrukcji sprawia, że urządzenie jest eksploatowane ponad jego możliwości, a w efekcie przegrzewane. Instrukcja podpowiada też, jakie stosować zasady, aby urządzenie działało sprawnie i bezawaryjnie.