psychoterapia

Czym jest psychoterapia psychoanalityczna?

Ostatnimi czasy można zauważyć, terapia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi przestaje być tematem tabu. Kiedy jeszcze kilkanaście lat temu, wiele osób wstydziło się wizyty u specjalisty od zdrowia psychicznego, tak dzisiaj jest to całkowicie normalne. Nadal jednak mało osób posiada szerszy pogląd na techniki stosowane w leczeniu umysłu. Zastanawiasz się, czym jest psychoterapia psychoanalityczna? Czytaj dalej.

Ostatnimi czasy można zauważyć, że terapia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi przestaje być tematem tabu. Kiedy jeszcze kilkanaście lat temu, wiele osób wstydziło się wizyty u specjalisty od zdrowia psychicznego, tak dzisiaj jest to całkowicie normalne. Nadal jednak mało osób posiada szerszy pogląd na techniki stosowane w leczeniu umysłu. Zastanawiasz się, czym jest psychoterapia psychoanalityczna? Czytaj dalej.

Psychoterapia psychoanalityczna jest jednym z nurtów psychoterapii. Swoją genezę ma w psychoanalizie, zapoczątkowanej przez Zygmunta Freuda i najczęściej to właśnie terapia psychoanalityczna jest najbardziej kojarzona z całym zjawiskiem psychoterapii.

Pacjent podczas sesji ze specjalistą może np. leżeć na kozetce i opowiadać o różnych tematach. Prowadzenie takiej psychoterapii ma na celu przede wszystkim odnalezienie u pacjenta źródła konfliktów psychicznych, które są ukryte w podświadomości i osoba poddająca się terapii zwykle nie ma o nich pojęcia.

Osobowość złożona z trzech elementów

kostka-rubika

Freud wymienił trzy instancje ludzkiego umysłu. „Id” odpowiadające za instynkty i popędy, „ego” za świadome postrzeganie świata zewnętrznego i łączenie z innymi składowymi umysłu oraz „superego” odpowiadające za rozróżnianie norm i zasad, rozróżnianie dobra od zła.

Jeżeli umysł funkcjonuje poprawnie, to powyższe trzy instancje współgrają ze sobą. W przypadku zachwiania tej harmonii, pacjent może cierpieć na różne dolegliwości psychiczne, dlatego w tym przypadku celem psychoterapii jest powrotne zaprowadzenie równowagi.

Psychoterapeuta psychoanalityczny skupia się często na tych procesach w ludzkim umyśle, które mogą być nieświadome dla pacjenta. Polega to na tym, że różne konflikty emocjonalne, które człowiek przeżywa codziennie mogą być przeżywane nie do końca świadomie. Działanie to ma charakter stricte obronny, jednak niestety po czasie mogą pojawić się powikłania z poprawnym funkcjonowaniem umysłu. Na przykład osoby z syndromem DDA poprzez odłożenie do nieświadomości przyswajanie danej sytuacji mogą po czasie napotkać wiele problemów z własną psychiką, co może objawiać się różnego rodzaju zaburzeniami, lękami czy też stanami depresyjnymi.

Jak przebiega psychoterapia psychoanalityczna?

Poprzez swój specyficzny charakter – psychoterapia psychoanalityczna jest procesem długotrwałym. Podczas serii spotkań, pacjent może wybrać dogodną dla siebie pozycję – może stać, siedzieć w fotelu, leżeć na kozetce itd. Chodzi o to, by poczuł się jak najbardziej komfortowo. Psychoterapeuta psychoanalityczny przede wszystkim słucha. Pacjent nie ma narzuconego tematu rozmowy i może opowiadać o tym, o czym w danym momencie chce. Specjalista ma na celu pokazanie swojemu pacjentowi, jak sytuacje z przeszłości oddziałują na teraźniejsze postrzeganie świata i zachowania.

Psychoterapia psychoanalityczna może być ciężka dla pacjenta poprzez poruszane przez niego tematy, jednak finalnie pomaga lepiej radzić sobie w życiu codziennym i napotykanymi, trudnymi sytuacjami.

Za wsparcie merytoryczne dziękujemy Pani Katarzynie Kratsch z Gabinetu Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *