protetyka stomatologiczna

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Współczesna medycyna rozwiązuje wiele problemów, z którymi niegdyś ludzie musieli mierzyć się całe życie. Jednym z najbardziej zauważalnych rezultatów jest efektywny sposób na wypełnianie ubytków w zębach. Różne choroby, próchnica, stany zapalne, a także uszkodzenia mechaniczne, które mogą doprowadzić do ukruszenia lub wybicia zęba to prawdziwe zmory dla pięknego, kompletnego uśmiechu. Niegdyś utrata zęba była praktycznie nieodwracalna – pacjenci, których nie było stać na bardzo kosztowne protezy, musieli liczyć się z ubytkiem do końca życia. Dzisiaj zabiegi mające na celu przywrócenie utraconych zębów są znacznie bardziej zaawansowane, a ich efekty są trwalsze, dzięki czemu można wprowadzać je na szerszą skalę.

Jak określa się protetykę stomatologiczną?

Najprostszą definicja, jaką może zostać określona protetyka stomatologiczna, jest opisanie jej jako dział stomatologii, który odpowiedzialny jest za odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnego uzębienia.

W większości przypadków jest to ostatni dział stomatologii, do jakiego udają się pacjenci, chociaż zdarzają się przypadki, że usunięcie chorego zęba i zastąpienie go protezą jest bezpieczniejsze i bardziej opłacalne. Współczesna protetyka pozwala na przeprowadzanie względnie przystępnych zabiegów, które wielu ludziom dają szansę na odzyskanie normalnego zgryzu, niesamowicie podnosząc komfort życia.

Profesjonalne gabinety stomatologiczne, takie jak Estefill.pl, znaczną część swoich usług dedykują właśnie rozwijającej się protetyce, gdyż zapotrzebowanie na nowe, zastępcze zęby wcale nie spada. Warto więc skorzystać z tych rozwiązań zawsze wtedy, gdy są konieczne!

Jak dobrać prawidłowy zabieg?

Z uwagi na to, że protetyka stomatologiczna jest zaskakująco szeroką dziedziną, dentysta może spędzić nieco czasu nad określaniem optymalnego doboru protezy. Zawsze wykonywane są one specjalnie dla klienta, gdyż muszą prawidłowo współgrać zresztą uzębienia, nie wywołując przy tym dyskomfortu ani problemów z konsumpcją.