Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą podatek od przychodu i dlatego nie ma możliwości odliczania jego kosztów. Jest to uproszczony sposób opodatkowania. Jednakże nie wszyscy mogą rozliczać się metodą ryczałtu.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby osiągające przychody z tytułu dzierżawy, poddzierżawy, najmu, podnajmu, jeżeli umowy te nie są podpisywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a także osoby duchowne i spółki mogą rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Komu jednak nie przysługuje to prawo?

Otóż z rozwiązania ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą skorzystać między innymi udzielający pożyczek pieniężnych pod zastaw (komisy, lombardy), prowadzący apteki, handlujący akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wolnych zawodów, świadczący usługi reklamowe, pośred­nictwa finansowego, detek­tywistyczne oraz ochroniarskie, wykonywania fotografii reklamowych.

Tylko niektóre rodzaje przychodów można rozliczać za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Możemy to zrobić jeżeli nasz dochód pochodzi z wykonywania następujących zawodów: pielęgniarka, położna, tłumacz, korepetytor, felczer, lekarz, technik dentystyczny. Ryczałtowi ewidencjonowanemu podlegają również dochody pochodzące z działalności rybaków morskich, świadczenia usług, działalności handlowej lub gastronomicznej, działalności wytwórczej, świadczenia usług wychowania przedszkolnego.

Ryczałt ewidencjonowany najbardziej opłacalny jest dla osób, których koszty uzyskania przychodu są niskie. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców nie lubiących papierkowej gmatwaniny (wystarczy posiadać ewidencję przychodów), a także tych którzy wynajmują lokal użytkowy lub mieszkanie. Na ten rodzaj przychodu podatek wynosi zaledwie 8,5%. Warto dodać, że ryczałt ograniczony jest pewnym limitem, którym jest 150 tysięcy Euro. Tyle właśnie pieniędzy maksymalnie może obrócić nasza firma w ciągu roku.

Ryczałt może okazać się niekorzystny dla przedsiębiorstw inwestujących lub narażonych na straty. W przypadku strat i tak musimy zapłacić podatek, ponieważ nie został on odliczony. Nie będzie też raczej opłacalny w sytuacji, gdy przychody opodatkowane są wysokimi stawkami. Należy dobrze przemyśleć jaką formę rozliczenia należy wybrać dla swojego przedsiębiorstwa.

Źródło: http://rozliczeniepit.pl/porady-pit/podatek-dochodowy/ryczalt-ewidencjonowany-komu-sie-oplaca/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *