przewalutowanie

Na czym polega przewalutowanie?

Wyjeżdżając za granicę, trzeba mieć na uwadze to, że w żadnym kraju poza Polską nie ma w użyciu złotówek. Naszą walutę trzeba więc wymienić na tę, która jest w obiegu na terenie państwa, do którego się wybieramy. Ta czynność nazywana jest przewalutowaniem. Jakie są sposoby na przewalutowanie, jakie środki mogą mu podlegać i jak wybrać najlepszą metodę przewalutowania?

Kiedy korzystamy z przewalutowania?

Przewalutowanie, czyli wymiana waluty na inną, np. złotówek na franki albo dolarów na euro, to czynność, którą przeprowadza się najczęściej w jednej z poniższych sytuacji:

  • przy okazji wyjazdów zagranicznych, aby posługiwać się lokalną walutą,
  • podczas transakcji z podmiotem z innego państwa, aby otrzymał on należność w używanej tam walucie,
  • po zaciągnięciu pożyczki bankowej w walucie innej niż złoty – niektóre banki dają możliwość przewalutowania kredytu i spłacenia go w złotówkach, nawet jeśli był zaciągnięty np. w funtach.

Przewalutowaniami zajmują się banki oraz kantory. Można je przeprowadzić stacjonarnie albo online. Przewalutowanie online, z uwagi na wygodę, szybkość i niższe kursy, cieszy się coraz większą popularnością, a w dobie bardzo zaawansowanych zabezpieczeń cyfrowych nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszych środków. Jednym z kantorów online, z którego można skorzystać wszędzie, gdzie sięga Internet, jest Centnet.pl.

Jak przewalutować pieniądze na wyjazd zagraniczny?

Jest kilka sposobów na to, aby zamienić złotówki na walutę kraju, do którego się wybieramy. Tradycyjną metodą jest udanie się z gotówką do kantoru i opuszczenie go również z gotówką, tyle że już w innej walucie. To rozwiązanie powoli odchodzi do lamusa, ponieważ skorzystanie z kantoru stacjonarnego wymaga czasu, a kursy nie są tak atrakcyjne, jak w kantorach online.

Innym sposobem jest przewalutowanie pieniędzy za pośrednictwem banku – wówczas w bankomacie na miejscu wypłacamy pieniądze we właściwej walucie. Niestety, w tym przypadku ile banków, tyle ofert. Warto przed wyjazdem zwrócić uwagę, jakie koszty ponosimy w związku z przewalutowaniem pieniędzy przez nasz bank. Mogą to być prowizje oraz dodatkowe opłaty.

Przewalutowanie można także przeprowadzić w kantorze online. Wystarczy walutowe konto bankowe oraz zarejestrowanie się w kantorze internetowym. Transakcja jest bardzo szybka – w przypadku niektórych banków natychmiastowa, a w dodatku bezpłatna! Po zleceniu wymiany otrzymujemy przelew we wskazanej walucie w dokładnie takiej wysokości, jakiej potrzebujemy. Tak przewalutowanymi środkami łatwo operować za granicą – nie trzeba szukać bankomatu, można śmiało płacić kartą, a po gotówkę sięgać dopiero wtedy, gdy będzie to naprawdę potrzebne. Po wyjeździe wystarczy wymienić niewydane środki na złotówki – koniec z drobniakami w obcej walucie, z którymi nie wiadomo, co zrobić!