Kurs BHP

Na czym polega kurs BHP i gdzie go odbyć?

Kursy BHP stają się coraz bardziej popularnym elementem pośród ofert firm zajmujących się szkoleniami pracowników. Pracodawca zatrudniający dane osoby zobowiązany jest do przeszkolenia ich w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – bez tego, działania zatrudnionych są nielegalne i podlegać mogą karą. Toteż, szkolenie to dotyczy przede wszystkim pracowników nowych, jednak nie omija także tych zatrudnionych dużo wcześniej. Kurs BHP musi być bowiem okresowo odnawiany i przypominany.

Ten rodzaj szkolenia należy do najbardziej podstawowych i – bez jakiejkolwiek możliwości wyłączności – obowiązkowych. Dlatego też, przedsiębiorstwa oferujące liczne kursy zawodowe czy doszkalające w swej ofercie jako punkt główny posiadają właśnie kurs BHP (podzielić je można na okresowe oraz wstępne, czyli te dla nowo zatrudnionych). Jedną z takich firm jest bhp-praktyk.pl Usługi oferowane przez to przedsiębiorstwo dotyczą w głównej mierze szkoleń pracowniczych. Według oficjalnej strategii, to co wyróżnia tę markę na rynku unikatowe podejście i profesjonalizm w przekazywaniu treści. Dostęp do oferty tej placówki, jak i innych uzyskać możemy poprzez strony internetowe lub kontakt osobisty. Stacjonarne placówki znajdują się bowiem w większości polskich miast.

Co daje szkolenie BHP

Kurs BHP nie zajmuje zbyt dużo czasu, jednak zaliczyć go można do rodzaju szkoleń o większej intensywności. Przekazywana podczas niego wiedza dotyczy, przede wszystkim:

  • podstawowych przepisów i zasad jakie panować powinny na miejscu pracy
  • zachowań, które pomogą nam ustrzec się przed potencjalnymi wypadkami oraz zasad bezpieczeństwa wobec siebie i innych
  • zdobyciu wiedzy na temat wypadków, do których dojść może na miejscu pracy
  • ryzyku i niebezpieczeństwu jakie przedstawia sobą wykonywana przez pracownika praca

Jak widać, zakres takiego szkolenia obejmuje spory zakres wiedzy, przez co wymagane jest okresowe odświeżanie kursu, w celu utrwalenia i przypomnienia sobie ważnych przepisów i zasad dotyczących pracownika. Obecnie w trakcie kursu prowadzący skupiają się na zagadnieniach ryzyka wynikającego z określonej pracy zawodowej – niezmiernie ważne jest, aby pracownik świadomy był zagrożeń na niego czyhających oraz potrafił sobie z nimi szybko i sprawnie radzić. Ważnym czynnikiem jest także odporność na stres oraz radzenie sobie w niespodziewanych okolicznościach. Skupienie się na tych tematach wymuszone jest przepisy polskiego prawa oraz określone regulacje unijne.

Świadomy pracownik, po ukończeniu szkolenia powinien w pełni zdawać sobie sprawę z wysokiego prawdopodobieństwa wyniknięcia niebezpiecznych sytuacji oraz – w konsekwencji – wypadków powodujących chorobę lub utratę zdrowia pracownika. W zależności od tego jak inwazyjną pracę wykonuje dany pracownik kurs BHP odbywa się częściej (im większe ryzyko zawodowe, tym większa intensywność szkoleń).

https://bhp-praktyk.pl/ – najlepsze kursy BHP